ÇOCUKLAR BİLE BİLİYOR! CUMHURİYET 

0

ÇOCUKLAR BİLE BİLİYOR! CUMHURİYET
 
Cumhuriyet Bayramı Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM)'nin 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet rejimini ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs'ta kutlanan bir millî bayramdır.
Cumhuriyet Bayramının kutlandığı ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir. 29 Ekimlerde stadyumlarda şenlikler yapılır, akşam ise geleneksel olarak fener alayları düzenlenir.
Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet'in Onuncu Yıl Kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku'nda, bu günü en büyük bayram olarak nitelendirmiştir.
Cumhuriyetin ilan edilişinin 94.yılında eskisi kadar kutlamalar yapılmasa da o ruh hala yaşıyor.Ermenekinsesi.com haber sitesi genel yayın yönetmeni İlhami Etci  bu gün yaşadıklarını söyle ifade etti.
Bu gün yukarı mahalleye çıktım.Beni tanıyan Bir kaç çocuk koşarak yanıma geldi.Biraz muhabbet ettik.Sonra dediler ki Cumhuriyet bayramı için stand açtık.Gittim ki herkes evlerinden ufak tefek malzeme getirmiş.Atatürk resimli bayrak be balonlarla süslemişler.Çocukların bayramını kutladım.Çok duygulandım.Ufak bir alışveriş yaptım.Bir Ermenekli olarak gurur duydum.Sonra da oradan ayrıldım
Ülkemizde o kadar çok Cumhuriyet düşmanı varken bu görüntü beni çok umutlandırdı.Bütün Atatürk düşmanlarına, Cumhuriyet düşmanlarına ithafen:Çocuklar bile biliyor! Atatürk ve Cumhuriyetin değerini.Şerefsizler bilmese ne olur da?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz