Domitiopolis Mezarları

0

DOMITIOPOLIS ANTİK KENTİ: BUGÜNKÜ KATRANLI KÖYÜ

Köyün antik adı olan Domitiopolis, değişerek Dindabol olmuş ve bugün ise Katranlı olarak geçiyor. Bugün Katranlı, etrafındaki küçük tepelerle ve güzel taş ve ahşap evleriyle birlikte etkileyici bir köy. Köy merkezinin hemen solunda kalan küçük tepeye çıkıldığında, bu hemen fark edilebiliyor. Tepenin diğer yamacı yemyeşil bir vadiye bakarken, önünüzde de köyün güzelliğine hayran kalabiliyorsunuz.

Köyün arkasındaki yamaç ise antik Domitiopolis Kenti’nin nekropolisi.

Adından da anlaşılacağı üzere köyün çevresindeki yüksek dağlık yerlerde sedir ağacı, yerli halkın deyimiyle katran ağaçları mevcut.

Kente Roma Julius Sezar Hanedanı’yla yakın akrabalık ilişkileri olan Domitius Ahenabarbus, Domitius adını vermiş. Kentin Domitiopolis adını, olasılıkla Antonius’un bölgeye hâkim olduğu ve bölgeyi Kleopatra’ya hediye ettiği dönemde almış olduğu düşünülüyor.

Domitius ile ilgili detaylardan bahsetmek gerekirse; Shakespeare’in ünlü Antonius ve Kleopatra oyununda Domitius, Antonius’a sırt çevirip Sezar’ın safına geçen güven vermeyen bir karakter olarak çizilmiş. Başka bir detay olarak da Domitius’un tarihte adını verdiği tek kentin Katranlı olduğu söylenebilir.

DOMITIOPOLIS ANTİK KENTİ: BUGÜNKÜ KATRANLI KÖYÜ
DOMITIOPOLIS ANTİK KENTİ: BUGÜNKÜ KATRANLI KÖYÜ
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz