21 Haziran , Perşembe 2018
Son Dakika
Ana Sayfa / Dünya / Ermenekli Emin Alper’e Almanya’dan Ödül
Hüseyin Korkmaz

Ermenekli Emin Alper’e Almanya’dan Ödül

HEMŞEHRİMİZİN BÜYÜK BAŞARISI

Berlin Güzel Sanatlar Akademisi 42 yaşıdaki Emin Alper’e olağanüstü olarak nitelediği filmleri „Beyond the Hill“ (Tepenin Ardı) ve “Frenzy” (Abluka) dolayısıyla Büyük Sanat Ödülü’nü verdi. 15 bin euro tutarındaki ödül 18 Mart’ta Berlin’e hükümet eden Belediye Başkanı Michael Müller tarafından Emin Alper’e takdim edilecek.

Emin Alper’in her iki filmini olağanüstü bir sinema diliyle perdeye yansıttığını belirten jüri, kahramanlarının iç dünyalarından yola çıkarak, görüş ayrılıklarının hakim olduğu Türk toplumunda yaşanan günlük şiddet ortamında Alper’in derin anlamı olan bir tablo oluşturmayı başardığını belirtti.

1974 Karaman Ermenek doğumlu Emin Alper İstanbul Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü’nde ders veriyor.

Emin Alper’in ilk uzun metrajlı filmi ‘Tepenin Ardı’, 62. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde de ödül almıştı. Alper, Berlinale’de genç sinemacılara ve yenilikçi yapıtlara ayrılan Forum bölümünün en prestijli ödülü sayılan Caligari Ödülü’ne layık bulunmuştu. Emin Alper’in senaryosunu da yazdığı bu film festivalda ayrıca En İyi İlk Film Özel Mansiyon Ödülü’nü de kazanmıştı..

Berlin Güzel Sanatlar Akademesi Berlin Eyaleti’nin dönüşümlü himayesi altında her yıl büyük sanat ödülü veriyor. Ayrıca her biri 5 bin euro tutarında 6 sanat ödülü veriliyor.
Hemşehrimizi kutluyor başarılarının devamını diliyoruz.

Latest posts by admin (see all)

Ayrıca Kontrol Edin

CİNAYET ŞÜPHESİYLE GÖZALTINA ALINAN ÜÇ KİŞİ TUTUKLANDI

BİR KİŞİ SERBEST BIRAKILDI Karaman’ın Ermenek İlçesinde Orta mahallede 9 Mayısta evinde ölü bulunan Hasan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir