ERMENEK 1001

ERMENEK 1001
Ermenek, Başyayla ve Sarıveliler ilçelerini turizm ve kültürel yönden tanıtmak amacıyla Ermenek Belediyesi tarafından KORO Reklam firmasına hazırlatılan ve ücretsiz olarak KESKİN COLOR Matbaası tarafından baskı ve kâğıt bedeli  Ermenek Belediyesi’ne hediye edilen tanıtım kitabının tam adı “Yeniden Başlamak  İçin Ermenek 1001 “ dir.
Kitap kroma lüks karton kapak ve 135 gram parlak kuşeye basılmış,256 sayfa lüks baskısı olan bir Türkçe ve İngilizce  metinleri aynı sayfada okuyucuya hitap eden bir kitaptır
Ermenek 1001’in  ilk sayfası,  Ermenek Baraj Gölü’nü, çevresindeki dağları ve ormanları kaplayan alana ayrılmış. Sonraki sayfalarda kitabın adı ve Ermenek Belediye Başkanı Uğur Sözkesen’in sunuş yazısı var.  6. ve 7. sayfasında Ermenek Kültür ve Gezi Haritası var. Amaca uygun  özenli bir çalışma.

ve 9. sayfalarında ufak tefek tarihi bilgi hataları olmakla birlikte yörenin Osmanlı Yönetimi’ne geçişine kadar olan tarihini özetler.

Ermenek 1001’in 10-11. sayfalar kentin güzel iki görünümünü ve barajdan bir kesiti gösterir. 12,13,14,15. sayfalar içindekileri görsellerle verir. İyi düşünülmüş bir düzenleme.
18 ve 19. sayfalar Torosların ortaya çıkışını ve deniz fosillerinden örnekleri, 20-21. sayfalar geçit vermeyen dağları, düdenleri ve koyakları,22-23 dillere destan mağaralarını,24-25 Kebenleri, yine 26-27 deniz fosillerinden örnekleri,  sonraki sayfalarda, endemik bitkileri, sedir ormanları,devasa ardıçları, gürül gürül akan suları, doğa harikası kapısları, dillere destan Maraspoli ve diğer mağara ve düdenleri, şahane görselleri, derin bir tarihi, abartılmış korsanlık hikâyeler,gereğinden  fazla şişirilmiş sedir ağaçları ve savaşları, Dekapolis ( on kent ), Ermenek adının en doğruya yakın açıklaması, kaya mezarları,İmparator Zenon’un köyü, Aziz Sokrates Kilisesi, Ermenek kiliseleri, Karamanoğulları ve eserleri, Ermenek- Balkusan ve Türk Dil Bayramı etkinlikleri, Karamanoğulları, camileri, mescitleri, türbe ve medreseleri, çeşmeleri, kaleleri, Osmanlı Kayıtlarında Ermenek, Ermenek geçmişinin bugüne yansıması, eski Ermenek evleri, Ermenek’in yaşayan yaylaları,El sanatlarından demircilik, semercilik, her Ermeneklinin vaaz geçemediği Ermenek Pekmez Helvası,, batırması, eğrim kurusu, bandırması, kakı, maşı ,tarhanası, yörenin bir zenginlik kaynağı olan keçileri,cevizleri ve onun yaşamında vaaz geçilmez  olan sincabı,Festivali ve şenlikleri,mesire yerleri, zoraki olarak Ermenek Baraj Gölü yerine bir dayatma olarak kullanılan Turkuaz Gölü, Açık hava aktiviteleri, Baraj Gölü’nde tekne turları,, yerel sözcükler, dip notlar ve kaynakça… Nihayet, Ermenek’e Nasıl Gidilir? Hava, kara, deniz giriş ve çıkış yolları ve Ermenek merkezi çeşitli kentlere kilometre cinsinden ( km* )  bildiren uzaklık   o güzel sayfaya  yama gibi girmiş ve ( Km. ) yanlış yazılmış doğrusu ( km ) olacak.  Yol güzergâhları gerçekten çok güzel düzenlenmiş.  Bugün için hazırlanılabilecek güzel bir eser.
Önemli olan tanıtım amaçlı, bu eseri, belirli odalarda ve depolarda hapis olmadan, gereksiz/hedef dışı  yerlere iş yapmış havasında dağıtmadan, tanıtım odaklı merkezlere, basın yayın organlarına,  ulaştırılarak Ermenek’ in tanıtımına  çok büyük ölçüde hizmet edeceğini düşünüyorum.
Hasan Şimşek adı, kaynak olarak kitapta yer almasa da, bu kitabın düzenlenmesinde yayınlayan KORO Reklam firmasına emek, kaynak ve rehber olarak büyük oranda  katkılarım oldu. Dağıtımında iyi organize edilmiş bir çalışma yapılır ve hedef kitle seçiminde titizlik gösterilirse emekler boşa gitmez. Çok kısa aralıklarla kültürel yönden iki kaliteli yayına imza atan Ermenek Belediyesi’ni ve Başkan Uğur Sözkesen’i  kutluyoruz.  04.08.2017.Hasan ŞİMŞEK
 
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Eklenenler

author

Emma Hayes

There I was in a hot yoga studio with plenty of bright natural light and bending myself into pretzel like positions for the very first time.

instagram