FİKRET ÜNLÜ'NÜN MEMLEKET HASRETİ (3 )

FİKRET ÜNLÜ’NÜN MEMLEKET HASRETİ (3 )

Bugün 22 Şubat 2019, günlerden Cuma, Rahmetli  Fikret ÜNLÜ’nün cenaze namazı Ermenek Sipas Camii’nde eda edildikten sonra,severleri eşliğinde  hasret çektiği topraklar doğru yola çıktı ve Karamanoğlu Mehmet Bey’in türbesinin yayına defni yapıldı. Ruhu şad olsun.

O, artık geri dönülemeyecek bir yolun yolcusu,hasret duyduğu dağlara, çocukluğun geçtiği zor coğrafyanın  karlarla bembeyaz kaplı yaylasındaki ebedi mekanına   doğru yola çıkarken “MEMLEKETİM” şirinden kaldığımız yerden devam edelim:

Köstebekler görsem

 Anızlı tarlalarında,

Sütleğenler gevenler arasında,

Korkak ürkek v e telaşlı

Atmacaların kanatları altında.

Koca kartallar görsem

Yıldız kadar yükseklerde,

Döne döne dolaşan kara kartallar,

Bir başıma baka kalırım

Çocukluğuma gider aklım.

Bir çam sesi duysam

Uzaklardan gelen

Kuzu oğlak melemeleri

Bir kavalı dinlesem

Nerede olursa olsun

Sazın teline dokunsa biri

Bir arı görsem bozkırda

Kır çiçeklerinde

 Memleketim gelir aklıma

Yanar mı yanar yüreğim.

Şiirin bu bölümü, çocukluğunu yaşadığı yaylalardaki tarlalarda,  sık sık görülen  köstebeklerin , telaşlı, korkak ve ürkek davranışlarını, kara kartalların diğer tarla hayvanları üzerine kurduğu baskıyı , avını arayış turlarını dile getiriyor. Bu dizeler Fikret ÜNLÜ’nün şiir yönünün çok güçlü olduğunu gösteriyor. Her babayiğit şairim diyen bir kimse yukarıdaki dizelerde anlam zenginliğini kelimelerle ortaya koyup öremez.  Tabi bu dizelerde, çocukluğunu geçirdiği yerlerle ilgili olarak çok derin bir hasret/özlem var.

 

Yalınayak çocuklar görsem

Kara yağız

Anız yanığı delikanlılar

Belleri bükülmüş

Elerli Titrek

Gözlerine duman çökmüş

Dedeler görsem

Şalvarlı nineler

Ve deliler görsem sokaklarda

Köylerim gelir aklıma

İçim yanar

Yanar yüreğim

Torosların yaz sıcağında, yalınayak, kara yağız çocuklar, anız yanığı delikanlılar, beli bükülmüş, eli titrek, gözleri duman çökmüş dedeler, şalvarlı nineler onun hafızasına kazınmış  yöre insanlarının  ve onların durumlarını dile getirmiş yukarıdaki dizelerde. Çaresiz Taşeli halkının bu hâli onu daha derinden etkilemiş ve yüreğini dağlamıştır.

MEMLEKET şiirinin  bu bölümünde olağan üstü bir tasvir, insanlarımıza karşı derin bir acıma duygusu var. Sözcükler çok güzel , taştan yapılan evlerin köşelerindeki taşlar gibi yerli yerine oturmuş, düzgün ve hatasız bir örgü ile iç dünyasını  çok net ve yalın dışa vurmuş ve güçlü bir şair olduğunu kanıtlamıştır. Oysaki onun böyle bir iddiası yoktur. 21.02.2019 Hasan ŞİMŞEK

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Eklenenler

author

Emma Hayes

There I was in a hot yoga studio with plenty of bright natural light and bending myself into pretzel like positions for the very first time.

instagram