KÜLTÜR HAREKETLERİ

Değerli okuyucularım,Sarıveliler kaymakamı Ali ÖNER Bey  telefon ettiler.”Karaman Valimiz  Murat KOCA  araştırmacı yazar Osman  ÜLKÜMEN ilçenizde kültürel araştırmalar yapmak için gelecekler, ilgilerinizi beklerim. “ diye emir buyurdular. Sizi bu konu ile ilgili bölgemizin de yazarı olarak uygun gördük. 29 Ekim günü Sarıveliler’e  davet ediyoruz.” Bu çağrı üzerine yazdığım ( 12 ) eserimi TAŞELİ ile ilgili yayınladığım (2 ) haritamı da alarak   Sarıveliler’e gittim. Sayın kaymakamımız Ali ÖNER Bey  beni güler yüzle karşıladı.Kitaplarımdan yöre  ile ilgili bölümleri, yazara vermek için kaymakamımız fotokopilerini çektirdi.29 Ekim günü Cumhuriyet Bayramını kutlatayacak erkanı saat (9) da kabul ettiler.Bayramlaştıktan sonra hep birlikte  Atatürk anıtının bulunduğu meydana gittik. Program gereği  saygı duruşu ,İstiklal Marşımızın okunması ile tören başladı.Kaymakam Bey ,Belediye Başkanı Hayri SAMUR ve daire amirleri halkın ve öğrencilerin Cumhuriyet Bayramını kutladılar. Kürsüye davet edilen Kaymakam Ali ÖNER  Beyin Cumhuriyet Bayramı ile ilgili değerli konuşması coşku ile alkışlara sebep oldu. Programdaki etkinlikler, öğrencilerin bayram ve Atatürk ile ilgili kendi yazdıkları şiirler halkı coşturdu.Programı hazırlayan tüm ekibi, öğrencileri kutlamak bizim de vefa borcumuzdur.Bayram resmi geçit törenleriyle sona erdi. 

    Taşeli’nin zirvesi Sarıveliler İlçesi’nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlanırken tören boyunca o kadar çok üşüdük ki, büyük insanlar bile tir tir titriyorlardı. Sayın Valimiz Murat KOCA Beyden bu yeni ilçemiz Sarıveliler’e gelecek bayramlarda da çocuklarımızın üşüyerek hasta olmamaları için büyük bir salon yapılması acilen gereklidir. Sayın Valimiz Murat KOCA Beye dileğimizi saygı ile arzederiz.

 

    Kaymakam Beyin açıkladığı plan üzerine , ilçemize gelmiş olan yazarla birlikte  Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından  (2013 ) yılı restorasyon yapılırken KARACAOĞLAN’ın mezarının bulunduğu KARAMANOĞULLARINDAN kalan “ULU  CAMİ”ye gittik. Caminin sanat yapısını görenler hayran kaldılar.Ünlü halk ve HAK şairi Karacaoğlan’ın mezarı saygı ile ziyaret edildi.Mezar taşındaki “KARACAOĞLAN’IN  RUHUNA FATİHA” yazısı heyeti huşu içinde dua etmeye sevketti.Cami ve Karaca-

Oğlan hakkında gerekli olan kaynaklar ve Karacaoğlan ile ilgili bilgileri içeren ( 40 ) sayfalık kaynaklar

Yazara teslim edildi.

    Yüz yıllardan bu yan Barçın Yaylasına yaylaya göçen Akdeniz yörüklerinin de alış veriş yapmak için

Her Cuma  günü geldikleri “ Başdere Karacaoğlan Pazarı” na gidildikten sonra,Karacaoğlan’ın Anasının

Evinin bulunduğu bildirilen  Karacalar mahallesindeki “Kücü damı” da ziyaret edildi.Buradan Çevlik deresi üzerindeki,Karacaoğlan ile sevgilisi Elif  adına yapıldığı bildirilen  “AŞIK KÖPRÜSÜ”ziyaret edildi.

Aynı heyetle alim ve erişmiş “ Aksakal Ümmi Sinan Hazretleri” nin evinin ören yerine gidildi.Burada da

Yazara  Aksakal Ümmi Sinan Hazretleri ile ilgili kitap ve kaynaklar sunuldu.Aynı gün “Astım hastalığına,

Sütü kesilen sürüler ile çocuğu olmayanlara şifa olan “Yeşildirek  Mağarası”na,gidildi.  Bizansın  ilk devirlerinden kalan yeraltı kilisesi, kapısında Bizans devrinden kalan yazılar, dağdaki kayalar yontularak yapılan ilginç tiyatro, kaya mezarları,bulunan” Sarıveliler kalesi”ile,  üçgen alnlıklı arslan  heykelleri bulunan  “Fariske ve Çukurbağ köristanları” ,Temreği ğibi haslalıklara şifa olan Fariske mezarlığında ki şifalı çamur ve Taşeli doğumlu BİZANS KIRALI ZENO’nun adını taşıdığı bildirilen “UĞURLU KÖRİSTANI”na gidilmiştir.Yazar Osman Ülkümen beye gezilen yerler hakkına gerekli bilgiler, dökümanlar sunulduktan sonra  Ermenek İlçemize uğurlanmıştır.

   Uygarlık yolundaki bu kültürel hareketlere verdikleri önem ve ilgiden dolayı Karaman Valimiz Murat KOCA Beye, yukarda adları yazılı tarihi yerlere bizzat giden ve planlayan, Kaymakamımız, ALİ  ÖNER  Beye, Belediye Başkanımız Hayri SAMUR’a,  yazar Osman ÜLKÜMEN’e, bu heyete katılanlara takdirlerimizi , saygılarımızı halkımız adına içtenlikle sunarız.

            Mustafa  ERTAŞ

            Gazeteci, Araştırmacı yazar

            30. Ekim 2015. Konya           

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Eklenenler

author

Emma Hayes

There I was in a hot yoga studio with plenty of bright natural light and bending myself into pretzel like positions for the very first time.

instagram