Pazartesi Gökyüzünde Yaşanacak Olay

0
332

14 Kasım Pazartesi akşam saatlerinde yaşanacak “Süper Ay” 21. yüzyılda gerçekleşecek en büyük dolunay olacak.
Bu görsel şölen hakkında Okyanus Koleji Avcılar Kampüsü bünyesinde bulunan, Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi (UBAM) 'nde görev yapan Astronom Abdullah Karalar bilgiler vererek konuya açıklık getirdi.

SÜPER AY NEDİR ?

Astronom Abdullah Karalar; “Bildiğiniz üzere ay dünyanın etrafında belirli bir yörüngede hareket etmektedir. Bu hareketi sonucunda ay 28 günlük süreçte 5 farklı evrede gözlemlenir. Evrelerden bir tanesi de dolunaydır.

Ayrıca Ay'ın Dünya etrafındaki yörüngesi elips şeklindedir ve Dünya bu şeklin tam merkezinde değildir. Dolayısıyla Ay, Dünya etrafında dolaşırken belli periyotlarla Dünya'ya yakınlaşıp uzaklaşır. En yakın olduğu dönemde 356.000 km uzaklıkta iken en uzak olduğu dönemde 407.000 km uzaklıktadır.

Ay'ın Dünya' ya en yakın olduğu pozisyonuna “yerberi” denmektedir. Süper Ay dediğimiz şey ise bu iki astronomik olayın anda anda gerçekleşmesidir. Yani Ay, yerberi pozisyonunda iken dolunay evresinde ise astronomide buna “Süper Ay” denir” şeklinde bilgiler verdi.

SÜPER AY'I NASIL GÖZLEMLEYEBİLİRİZ?

Bu olayın nadir gerçekleşen bir olay olduğunu vurgulayan UBAM Astronomu Abdullah Karalar, bir önceki Süper Ay'ın 1948 yılında gerçekleştiğini ve 21.yüzyılda birdaha böylesine büyük bir Süper Ay'ın olmayacağını belirtti.

Bu harika doğa olayını gözlemlemek isteyenlerin saat 17:30 – 02:00 saatleri arasında gökyüzünde Ay'ı aramaları gerekecek. Süper Ay'ın normal zamanlara göre daha büyük olduğunu fark etmek isteyenlerin, Ay'ın ufkun üzerine çıktığı andan itibaren yani 17:30 ile 18:00 saatleri arasında gökyüzüne bakmalarını tavsiye eden, Astronom Karalar” yüzde 14'lük fark, ancak çevremizde bulunan ağaç, ev gibi cisimlerin yanında ayı görüp, kıyaslayarak fark edebileceğimiz bir orandır” dedi.

Önceki İçerikMardin'de Patlama!.. Kaymakam Dahil Çok Yaralı Var
Sonraki İçerikHanımeli Gözleme Evi Açıldı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here