2024’ten itibaren Avrupa’da otomobillerde kara kutu ve hız sınırlayıcı zorunlu oluyor

0

Avrupa’da otomobillerde kara kutu ve hız sınırlayıcı 2024’ten itibaren zorunlu olacak. Hız sınırı aşılırsa, sürücü 4 farklı şekilde uyarılacak. Kara kutu, arıza ve kazaları aydınlatacak.

Oksijen Gazetesi’nde yer alan otomobil yazarı Mete Tansu’nun haberine göre 2035’ten itibaren yeni fosil yakıtlı araçların yasaklanmasından sonra bu kez de araçlara hız sınırlayıcısı getiriliyor. AB’nin aldığı karara göre, otomobillere kara kutu teknolojisi ve hız sınırlama sistemi zorunlu olacak. Bu yıl itibarıyla piyasaya sürülen otomobiller için gerekli görülen bu özellikler, Temmuz 2024’te zorunlu hale gelecek.

Tansu’nun yazısının devamı şöyle:

“Gelelim yeni düzenlemenin içeriğine… Uçaklardan bildiğimiz kara kutu esasında E-Call sisteminin daha geliştirilmiş versiyonu. Kara kutu aracın hızı, motor devri, fren ve gaz pedalı girişleri, çarpmanın şiddeti, yolcuların trafik kazası geçirip geçirmediği gibi verileri kaydedecek. Bu bilgiler olası kaza halinde kolluk kuvvetlerine aktarılacak. Arızalardan trafik kazalarına kadar yaşanacak gelişmeler kara kutu sayesinde aydınlanacak. Akıllı Hız Yardımı (ISA) sistemi ise navigasyon veya trafik işareti tanıma sistemi tarafından gönderilen verileri analiz ederek hız sınırını belirliyor. Trafik kurallarında belirtilen hız sınırı aşılırsa, sürücüye uyarı gönderiyor. Sürücülerin hızını anlık olarak takip eden teknoloji 4 farklı şekilde uyarıyor: Görsel veya sesli uyarı, direksiyon simidinden titreşim, gaz pedalı aracılığıyla geri bildirim ve aracı otomatik olarak yavaşlatma. Otomotiv üreticileri bu 4 seçenekten birini seçerek, sürücülerin dikkatini çekecek. Ancak karar şimdiden tartışma konusu oldu. GPS bilgilerinin doğruluğu, hastalık gibi acil durumlarda neler olacağı kafaları karıştırıyor. Birçok otomobilde hız sınırlayıcı, otomatik hız sabitleme (ACC), Aktif Hız Sınırı Yardımı gibi sistemlerin yer aldığını hatırlatalım. Ancak sürücü bu yardımcı teknolojileri isterse ayarlayıp, iptal edebiliyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz