AHMET TEZCAN KİMDİR?

 

Her şeyden önce benim büyükbabam. Size kısa özgeçmişi ve hayat hikayesinden bahsetmeyeceğim. Seçimlere aylar kalan şu günlerde yıllar öncesinden yaptığı tespitler ve öngörülerden konuşacağız.

Önce kurduğu ve öncü olduğu işleri kısaca bir listeleyelim :

Zümrüt palas oteli, Ermenek postası, Ermenek sanayi ve ticaret odası başkanlığı, Bağ-kur Başkanlığı, meclis üyeliği, belediye başkan vekilliği, zirai mücadele ilaçlama oda başkanlığı ve kuruculuğu, tarım kredi oda Başkanlığı, Esnaf ve kefalet Kooparatif   kuruculuğu ve başkanlığı, il genel meclis üyeliği ve ziraat oda Başkanlığı’nda geçen onca yıl. Tertip düzeniyle, dik duruşu ve hayat prensipleriyle, kibarlığı ile , özellikle “batırık severliği” ile herkese örnek olmuş tam bir “Ermenek beyefendisi”. Ahmet Tezcan’ın ileri görüşlü bir insan olduğunu size bazı misallerle ve “35 yıl öncesinden “kendi kaleminden özel notlarıyla anlatmaya çalışalım:

Yerel basın halkın ve ilçemizin ortak gücüdür. Destek verilmelidir. Çünkü “söz uçar yazı kalır”

Bu memlekete öyle bir hastane ihtiyaçtır ki, tüm köy ve kasabalarımıza yetsin, insanlarımızın Konya, Ankara ve Mersin’e harcadığı para göz önünde tutulmalıdır.

Ben bütün hayatımı ve geliratımı Ermenek’i tanıtmak adına gazeteye, dışarıdan gelen insanları memnun göndermek adına otel ve lokantalarıma harcadım. Ermenek Lisesi’nin Türkiye 8.si olduğu şu yıllarda inşallah hayırsever dostlarımız yeni okulların da temelini atarlar(meslek okulları öncelikli)

Ermenek’te ne üretelim diye yıllarca arkadaşlarımızla istişarede bulunduk. Merkezlere uzaklığı ve ekilecek arazilerin kıtlığı neticesinde bir sonuç çıkmadı. Delallar bölgesi değerlendirilmeli ve tarıma kazandırılmalı. Geniş araziler bulma imkanımız yok.

Ermenekli zeki çalışkan ve tuttuğu işte keçi gibi zorluklara karşı inatçıdır. Doğaya mukavemeti yüksektir. “Beyin Üretmek” akıllıca olacaktır. Çocuklarımızı mutlak suretle okutmalıyız.

Bağ Bahçe kültürü bizim temel direğimizdir. Adıyla münhasır (İremnak-Cennet Bağı) ilçemiz bunun kıymetini bilmelidir.

Kazancı, Güneyyurt , Sarıveliler, Başyayla ve Göktepe bizim, onları kendimizden ayrı tutmamaklığımız lazım gelir. Birlik her zaman güç doğurur.

Karamanoğlu kültürü kullanmamız gereken bir yapı. Atalarımızı yaad etmek önem arzeder. Türkçenin en güzel konuşulduğu Türkçenin başkentinde yaşamak ayrıcalıktır. Kıymetini bilmek lazım gelir.

Elektrik Santralinde “Ceviz Bayramlarımız” vardı. Defalarca sunuculuğunu ve organizasyonunu yapmışlığım var. İnsanları senede birde olsa toplayıp sıla hasretlerini gidermek lazım.

…ve nice projeler, öngörüler… Kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz. Cennet mekan olsun.

Not: “Evimde bulunan kütüphanem ve kitaplarımın tamamı cezaevine bağışlansın” dedi ve öyle de oldu.

İyi bir hafta geçirmeniz dileğiyle. Ölenlere Allah’tan rahmet ,sevenlerine sabır diliyorum.Evlenenlere ömür boyu mutluluk, bebek sahibi olanlara ailecek eğlenceli günler diliyorum

2 YORUMLAR

  1. Çok teşekkür ederim ömerciğim , Babacığımın mekanı cennet olsun nurlar içinde yatsın ,ileriyi gören çok bilgili örnek biriydi ,bizde evlat olarak layık olabildiysek ne mutlu bize ,çooook özlüyorum😔🙏😘

  2. Ahmet Tezcan’ı kamuoyuna taşıyan ve Yeşil Ermenk’te yaşam öyküsünü yazan ve ERÇEV’in ilk beş ONUR ÜYESi olarak kabul edilmesiNİ sağlayan biri olarak o kadar çok sayıda kızlarının hiçbirinden bir teşekkür alma inceliğini görmediğim için üzgün değilim. Rahmetliye küçük de olsa Ermenek Postası’ndaki v e Yeşil Ermenek’teki yazılarımdan dolayı bir hukukum varsa helal olsun derim. Mekanı Cenent olsun. Hasan ŞİMŞEK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler

author

Emma Hayes

There I was in a hot yoga studio with plenty of bright natural light and bending myself into pretzel like positions for the very first time.

instagram