Almanya-Münih Eyalet Meclisi 2 yılda bir verilen ‘Sanatçı Başarı Ödülü’nü bu yıl hemşerimiz Ceren Oran’a verdi

1

Almanya-Münih Eyalet Meclisi 2 yılda bir verilen ‘Sanatçı Başarı Ödülü’nü bu yıl Avrupa’da ve Türkiye’de dans tiyatrosu yönetmenliği, koreografileri ve dansçılığı yapan hemşerimiz Ceren Oran’a verdi.

”Ödülün verilmesi ve gerekçesini Eyalet Sanat Komitesi şu şekilde duyurdu:
”Münih şehri her iki yılda bir tiyatro ve dans alanlarında 8.000 Euro’luk bir sponsorluk ödülü veriyor. Önceki başarıları ve sıra dışı sanatsal pozisyonları için Ceren Oran Dans İlerleme Ödülü’nü aldı.
Kültür Komitesi, jürinin tavsiyesi üzerine ödüle karar verdi.
Ceren Oran, Münih dans sahnesini güçlendiren ve zenginleştiren bir sanatçı. Dansı sadece bir sanat olarak değil, aynı zamanda bir iletişim biçimi olarak da görüyor, bu yüzden çalışmaları büyük bir yakınlık ile karakterize ediliyor ve izleyicileriyle doğrudan bir bağlantı kurmaya çalışıyor. Genç izleyiciler için dans prodüksiyonları geliştirmeye gerçek bir ilgi duyarak, hayatın büyük ve küçük sorunları hakkında bize yanıtlar sunmayan, aksine sorulara ilham veren şiirsel eserler yaratıyor. Özellikle çocuklar ve gençler için tasarlanmayan eserlerinde bile araştıran, araştıran yönü her zaman yankılanıyor. Bir yandan kimlik, vatan ya da toplumun hızlı temposu gibi çok özel temaları işliyor, öte yandan çalışmaları genellikle dansı ve hayatımızdaki önemini şakacı bir şekilde sorgulayan yansıtıcı bir meta-perspektif alıyor.”

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz