Anıl Afrika’da insanlığın en saf döneminde!

1

Kardeşimiz Anıl Ünlü, Afrika yolculuğunda insanlığın başlangıç dönemini yaşayan ‘Avcı-Toplayıcı’ bir kabileye konuk oldu.

Bu tarihi buluşmayla ilgili hemşerimiz Anıl Ünlü bir açıklama yaptı:

Afrika’da, gerçek bir avcı toplayıcı olarak yaşayan tek bir kabile kalmış, Hadzabe kabilesi. Eyasi Gölü’nün yakınlarında, büyük çalılık ve ağaçlarla dolu bir bölgede, sadece avlanarak ve kök/yaprak/meyve toplayarak yaşayan bir kabile. Geriye sadece 1000 kişi kadar kalmışlar ve tarla, çiftlik ve yolların yaşadıkları bölgeyi daraltması sebebiyle, sayıları hızla azalıyormuş.
Bir rehberle tanıştım ve bana, 4-5 ailenin bir arada yaşadığı, yaklaşık 30 kişilik bir grubu tanıdığını söyledi. Beni götürmesini istedim ve çalılık arazide, motosikletle bir süre aradıktan sonra karşılaştık. O günlerde konakladıkları bölgeye çadırımı kurdum ve 2 gün misafirleri oldum.
Gün içinde oklarını ve yaylarını hazırlayıp, her sabah avla başlıyorlar güne.
Sabah 6’da başlayıp 4 saat süren yağmurlu av yürüyüşü sonunda dönmeye karar verdiler ve o anın bir fotoğrafı olsun istedim. On binlerce yıl insanlığın yaşam tarzı olan anı gerçek hayatta görüyordum ve bir fotoğraflarını çektim. Sonra rehber arkadaşıma telefonu verip aralarında girdim. Milattan önce 4000’deymişim gibi bir hisle, aralarında bir yer buldum. O sırada yanımdaki avcı, yay ve oklarını bana doğru uzattı. Elimde gopro olduğu için ben de kamerayı ona uzattım ve 6000 yıllık bir takas gerçekleştirmiş olduk.. Hayatımdaki en unutulmaz anlardan birisi olarak yerini aldı Hadzabe kabilesiyle sabah avı…”

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz