Antik Kente Kazı Çalışmaları Vatandaşlar Tarafından Sürdürülüyor

0

VATANDAŞLAR KAZI ÇALIŞMALARINA  DEVAM EDİYOR
Karaman’ın Ermenek İlçesi Gökçeseki Köyünde yer alan Philadelphia antik kentinde Karaman müze müdürlüğü tarafından kazı çalışmaları yapılmış ve önemli bulgulara rastlanmıştı.
Ermenek’e 25 km mesafe de yer alan tarihi kent’te kazı çalışmaları sonucu 2000 e yakın arkeolojik belge çıkarılmıştı.Yapılan araştırmalar sonucunda Philadelphia antik kentinde önemli bulgulara rastlandı. Zamanının sağlık kenti olan bu eski yerleşim yerinde resmi kazı çalışmaları durduruldu. Buna rağmen kazı çalışmaları illegal olarak vatandaşlar tarafından sürdürülüyor..Elde edilen bulguları duyan vatandaşlar bu işi devlete bırakmayarak çalışmalarına devam ediyor.Hatta bu bölgenin otlardan arındırılması için keçilerini burada otlatıyor.Edinilen bilgiye göre;Define avcıları kazı çalışmalarına hız vermiş durumda.Çıkarılmış lahit mezarlar korunmuyor.Yok olma tehlikesi ile karşı karşıya..
Her köy muhtarlığına iş-kur’dan bir çok vatandaş alınıyor.Bu önemli bölgeye neden 2 kişi görevlendirilmiyor?
Akla şu soru geliyor! Bölgede kazılar neden durdu? Kazı çalışmaları birilerinin dikkatini çekmek için mi yapıldı? Karaman müze müdürlüğünde çalışanlar ne iş yapar?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz