Aşık Köprüsü

Âşık Köprüsü

 

Sarıveliler ilçesi, Çevlik deresi üzerinde Kemerli, kesme taştan yapılmış, halkın ve Akdeniz Yörüklerinin Barçın Yaylası’na üstünden geçip geldikleri tarihi bir Âşık Köprüsü vardır.

 Birinci uluslararası 9.Sarıveliler Karacaoğlan Yayla şenliği’ne katılan Alanya, Antalya ekibinden Hikmet Özdemir 16.09.2016 tarihinde yayınlanan Karaman'ın Sesi gazetesindeki değerli uzun yazısının bir bölümünde şöyle der:

 “Bir davet aldık Karaman ili Sarıveliler ilçesinden. Buralarda bir halk ozanı Karacaoğlan yaşarmış dediler. Biz de bir grup araştırmacı yazar ve Şair arkadaşlarla Sarıveliler Yaylasının rüzgârına kapılıp Toroslardaki Barçın Yaylası’nın eteğinde kurulmuş olan Sarıveliler’e geldik

Atatürk anıt alanında çok kalabalık coşkulu seyirci önünde Karacaoğlan ve Yayla şenliği alkışlar arasında devam ediyordu. Protokol konuşmalarının hemen arkasından, Anadolu’dan Karacaoğlan Sevdası sad. H ece dizelerde değil sazlar eşliğinde titredi. Gönül tellerimizde. Halk ozanı Alanya’lı Ali Ateş, Mustafa Ertaş'tan aldığı Karacaoğlan dizelerini büyük ustalıkla o gür sesiyle öyle bir seslendirdi ki… Sarıveliler yaylaları çınladı. Yüreklere Sevda yükleniyordu. Alkış Tufanı Torosları çınlatıyordu. Bu Meydan aşk meydanıydı sanki. Çünkü Karacaoğlan Meydanı’ydı bu meydan.

Ertesi gün ekibimize araştırmacı yazar Ahmet Aslan ile gazeteci araştırmacı yazar Mustafa Ertaş da eşlik etti ekibimize Sarıveliler deki tarihi Ulu Camii'nin bahçesinde bulunan mezar taşında Osmanlıca olarak “Karacaoğlan'ın ruhuna Fatiha yazısını okuduk” Bir Fatiha da gönderdik. Karacaoğlan’ın ruhuna.

Karacaoğlan'ın yaşadığı gezip dolaştığı Sarıveliler’inin Barcın Yaylasına gittik üstü kıl, etrafı taşlarla örülü çadıra girdik. Önce sofralarını açtılar sonra gönüllerini. Sorularımızı bir bir kardeş sıcaklığı ile yanıtladılar. Bizlere Kara kovan Balı, üstü “Karacucca” lı keçi yoğurdu yanında eşi bulunmaz yemekler sundular.

 Barçın Yaylası'nda Koskoca Sarıveliler Barajı'nı gördük. Yapımı süren göletleri gezdik. Yeni yapılmakta olan Alanya-Konya yolu üzerindeki köprünün yanında sessiz bugün bakımsız duran “Âşık Köprüsü'nün” üstünden bir kaç defa gittik geldik aşkla uğur getirsin Âşıklarımıza sevdalarımıza ve de dostlarımıza diye. Aşk türkülerinin atıştığı bu köprünün ortasında, bizler de yeniden yaşadık Karacaoğlan'ı. Karacaoğlan'ın Aşk Köprüsü, gün yüzüne çıkarılıp tanıtılsın halkımıza milletimize

Taşel’inin (Sarıveliler Ermenek Başyayla) Barçın Yaylası'nda bir Karacaoğlan yaşamış. Bu bir gerçek. İster Sarıveliler' de isterse Orta Toroslar’ ın herhangi bir yerinde olsun hiçbir şey farketmez. Koca Âşık Hak ve halk ozanı bizimle olmuş hep. Yetmez mi? Bütün Türk milletinin ozanı olmuş. Ötesini konuşmak gerekmez. Karacaoğlan'ın  Âşık Köprüsü' nden ve Hikâyesi’ nden Sarıveliler halkı söz ettiler. Âşıklar sözleşirmiş, Karacaoğlan' ın bu Köprüsü’nde. Elleri kınalı, Saçları örgülü, Yörük ve köylü kızları yavuklularını bekleşirlermiş. Her yıl yaylaya göç ettikleri ilk Cuma günlerinde sözlü türkü atışmaları olurmuş, Âşık Köprüsü başında. Erkeği kızı her biri kendine yavuklu seçermiş. Burada hep bir ağızdan Elif türküsü söylenirmiş, Taşköprü üstünde. Bu türkü bitmeden köprüden ayrılmak olmazmış. Sonunda adı “Âşık Köprüsü” olmuş. Bu türkülere sazlar da eşlik edince şu dizeler dillenir olmuş….

 

İncecikten bir kar yağar

Tozar Elif Elif diye

Deli Gönül Abdal olmuş

Gezer Elif Elif diye.

  Elif'in uğru nakışlı

  Yavru balaban bakışlı

  Yayla Çiçeği kokuşlu

  Tüter Elif Elif diye.

Elif Kaşlarını çatar

Gamzesi sineme batar

 Ak elleri kalem tutar

 Yazar Elif Elif diye.

  Evlerinin önü çardak

  Elif'in elinde bardak  

  Sanki yeşilbaşlı ördek

  Yüzer Elif Elif diye.

Karaç’oğlan eğmelerin

Gönül sevmez değmelerin

İliklemiş düğmelerin

Çözer Elif Elif diye.

 

Her yılın Temmuz ayında Âşıkların buluşma yeri olsun Karacaoğlan' ın “Âşık Köprüsü”. Bu bir gelenek olsun Âşıklara, Karacaoğlan'ın dostlarına….

 

 

 

                                                                         Doğrudan Doğruya

                                                                             Gazeteci, araştırmacı, yazar

                                                                         Mustafa ERTAŞ

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler

author

Emma Hayes

There I was in a hot yoga studio with plenty of bright natural light and bending myself into pretzel like positions for the very first time.

instagram