BAKAN ELVAN MESELESİ

BAKAN ELVAN MESELESİ

Bakan Sayın Lütfi Elvan’ın kabine dışında kalacağı var sayımları,   iki üç ay öncesine kadar çoklukla  medyada dillendiriliyordu. Bu konuda Sayın Elvan’ın seçmenlerinin/tabanının dikkatini çekmek için “ Lütfi Elvan Gitti Gidiyor Yaygarası  “ adında bir yazı yazmıştım. ( bkz. ermenekinsesi internet sitesi) Bu yazının ne kadar etkili olduğuna bilmemekle birlikte okuyucu sayısının tavan yaptığı biliniyor.

Son iki üç ay içerisinde, Sayın ELVAN, medyada özellikle TV kanallarında sıkça görülmeye başladı, anlaşıldı ki kabinede kalıcı. Başkentin siyasi yorumcularının, gazetelere ve TV kanallarına  yaptıkları yorumlar, boşuna çıktı. Bu tür aslı astarı olmayan haberler özellikle Doğan Medyası’nda sıklıkla duyurulmasına rağmen,24 Temmuz 2017 tarihli Hürriyet’te, “ …kulislerde adı değişebilecek isimler arasında geçen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yakınlığı ile bilinen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın yerini koruması, seçime yönelik bölge dengelerinin gözetilmesi olarak yorumlandı.” İfadesini kullanmıştır.

Hürriyet Gazetesi’nin yayınlamış olduğu bu görüşte isabet payı olsa da Lütfi ELVAN ile ilgili bu varsayım eksik bir değerlendirmedir. Bölge dengeleri hesap edilse de bu görüş Lütfi Elvan için geçerli bir değerlendirme değildir. Her şeyden önce Lütfi ELVAN sokaktan gelen bir kasaba politikacısı özelliğine sahip değildir. Öz geçmişine bakılınca,

İTÜ mezunu Maden Mühendisi iyi eğitimli bir teknograttır. Aynı üniversitede yüksek lisans yapmış, ETİBANK’ta bilahare şimdi adı sanı olmayan ve Türkiye’nin beyin gücünü yetiştiren ve çok önemli bir kurum olan Devlet Planlama Teşkilatının değişik kademelerinde çalışmış, nihayet Devlet Planlamada en üst makam olan müsteşardan sonra gelen bir görev olan müsteşar yardımcılığına kadar bileğin hakkıyla yükselmiş  çok değerli bir teknik adamdır.

DPT’de çalışırken  ABD’de Delaware Üniversitesi’nde  ekonomi alanında ikinci bir yüksek lisans yaparak ekonomi alanındaki ufkunu genişlettiği gibi İngilizcesini de ileri düzeye taşımıştır.

Sonuç olarak Lütfi ELVAN, özel sektörde değil devlette çeşitli kademelerde çalışmış, ufku açık, deneyimli bir bürokrattır. Bilgisiyle ve görgüsüyle siyasi partilerden hangisi olursa olsun, ihtiyaç duyabilecekleri iş kolik denilecek derecede çalışkan bir kişidir. Bütçe Karma Komisyonu  Başkanlığı yapması bilahare  Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı gibi çok önemli bir bakanlıkta görev alması  gözden çıkarılacak bir siyasetçi ve devlet adamlığı olmadığının kanıtıdır.

 Kabinede görev  verilmemesi partisi için bir kayıp olacağından en azından ihtiyaçtan önceden çalıştığı Devlet Planlama’nın yeniden yapılandırılmasıyla kurulmuş olan  Kalkınma Bakanlığına ikinci defa atanması ondan vaaz geçilemeyeceğinin göstergesidir.

Kabine değişikliğinden çok önce yapılan  yorumlar, Sayın ELVAN’ın kişisel birikimini/ deneyimini bilmeden salt particilik anlayışına göre yapılmış yorumlar olduğunu boşa çıkarmıştır.

Sayın ELVAN’ın yeniden bakan olması bazı beklentisi olan iş adamlarını boşuna sevindirmesin. Onun aldığı eğitim,  devlet anlayışındaki sorumluluğu, devlet yapısı içinde kayırmalara,  hayata geçirilemeyecek projelerin satıcılarına, aldığı devlet terbiyesi gereği   karşı olduğu bilinmelidir.  Onun yeniden bakan olmasına sevinen ve  mutlu olanlar  hiçbir karşılık beklemeyen seçmenleri ve hemşehrileri olacaktır. Başarılar diliyor, ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz. 20.07.2017 Hasan ŞİMŞEK

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Eklenenler

author

Emma Hayes

There I was in a hot yoga studio with plenty of bright natural light and bending myself into pretzel like positions for the very first time.

instagram