Başkan Güngörer 2017 Yılını Değerlendirdi

0

HİZMET YARIŞIYLA GEÇEN BİR YIL DAHA…
Karaman İl Genel Meclisi Başkanı Celalettin GÜNGÖRER; İl Özel İdaresi olarak 2017 yılında yapılan hizmet ve yatırımlarla ilgili bilgi verdi.
İl Özel idaresi olarak 2017 yılında önceliğimiz yine halkımızın talep ve ihtiyaçlarını karşılayarak yaşanabilir bir Karaman adına yatırımlarımızı ve hizmet kalitemizi artırmak oldu.
Yol ve Ulaşım Müdürlüğümüz tarafından 28 km’lik grup yolu ihale yoluyla değil idaremiz tarafından yapılarak %50 oranında bir tasarrufla 5,5 milyona mal edilerek tamamlandı. Yine köylerimizin genel ihtiyaçları için 1,5 milyonluk bir ödenek aktarıldı. Arazi yollarımızda sanat yapısı geliştirilerek daha estetik bir görünüm elde edildi. Geçirdiğimiz çetin kış şartlarında karla mücadele kapsamında 30.000km yol ekiplerimizin gece gündüz demeden verdiği özverili mücadeleyle temizlendi.
İşletme Müdürlüğümüz tarafından İdaremiz araç filosunda %50’lik bir artış sağlandı; buna bağlı olarak %100 aktif olarak çalışan yeni araçlarımızla birlikte işgücü kapasitemizin %200 artmasıyla hem yapılan işlerin süreleri kısaldı hem de yeni yatırımların da önü açılmış oldu. Söz konusu makine yatırımı ile asfalt ve stabilize yol yapımında rakamlar yaklaşık ikiye katlanarak 253,4km olarak gerçekleşti. Yine bu sayede sorunların çözüm süreleri ve halkın talep ve ihtiyaçlarının karşılanma sürelerinde de ciddi azalma sağlanmış oldu. Örneğin: Artık aynı anda kar nedeniyle tüm yollarımız kapansa bile 2 gün içinde açabiliyoruz.
Yatırım ve İnşaat Müdürlüğümüz tarafından 2017 yılında 4 adet ilköğretim binası tamamlandı buna ek olarak yapımı devam eden dört adet yatırım da inşallah 2018 yılı haziran ayında tamamlanacak.
Bundan 10 yıl önce okul müdürleri 10 torba çimento için mücadele ederken; son 4 yılda Milli Eğitim onarımlarına 15.000.00,00 TL ayrıldı. Yalnızca bu yıl 12 milyona yakın bir harcamayla 73 adet milli eğitim onarım işi tamamlandı.
Türkiye genelinde derslik başına düşen öğrenci sayısı 24 iken Karaman’da bu sayı 18’dir. Yani standartlardan çok daha yüksek durumdayız ve okul yapımlarımız 2018 yılında da 25 milyonluk bir yatırımla devam edecek.
İl sağlık müdürlüğümüze ve hastanemize verdiğimiz destekle artık vatandaşlarımız daha kısa sürede daha kaliteli bir sağlık hizmeti almaya başladı.
İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğümüz tarafından tüm köylerimizde ‘Yerleşik alan tespit’ çalışmaları tamamlanmış olup, köyde yaşayan vatandaşlarımızın inşaat yapması ve ruhsat işleri çok çok kolaylaşmış oldu. 2015 yılında üretime başlayan ve 2018 yılında hizmete girecek olan Güneş enerji santrallerimizle birlikte köylerimizde terfili(pompaj) içme suyu sistemlerinin kullanıldığı elektrik enerjisinin GES (Güneş enerji sistemi) ile çalıştırılması projeleri yapıldı. Yedi köyümüzde çalışır durumda olan sistem, iki köyümüzde ise yapım aşamasında olup 2018 yılında belirlenen on köyümüz de projeye dahil edilecektir.
Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğümüz tarafından tüm köylerimize güneş enerji santrali ile çalışan klorlama cihazları takıldı. Tüm içme suyu depolarımız onarıldı ve yenilendi. Ayrıca kapanıp köye dönüşen beldelerimizdeki eski asbest boruları değiştirildi. Artık Yeşildere ve Taşkale’yi de 2018’de eski asbest borulardan kurtaracağız. İl genelindeki tüm köylerimize ve köy içi yollarımıza imkan dahilinde, ufak tefek eksiklerimiz olmakla beraber kilitli parke taşı yapıldı. İki milyon ödenek ayrılan Milli Savunma Bakanlığı Karadağ Hava Radar İstasyonu İçme Suyu Götürme Projemiz de devam etmekte.
Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz tarafından son 4 yılda KOP’tan gelen ödenekle 60.000.000,00 TL harcanarak 30.000ha alan sulamaya açıldı. Bu kapsamda suyu olmayan topraklar su ile buluştu, su kaynaklarının kapalı sisteme alınması ile birlikte suyun kontrolü sağlanarak daha etkin ve modern sulama sistemlerine geçişte büyük ivme kazanıldı. Ayrıca bu sayede ilimizdeki yeraltı suyu azalmasını da bir nebze durdurmuş olacağız.
Köylümüz damla sulama ile tarımsal üretimin olabileceğine inandı ve tecrübe etti. Bu sayede ciddi miktarda kuru tarım arazisini su ile buluşturmuş olduk. Bölgede sulama ile birlikte tarımsal üretim ve ürün çeşitliliğindeki artışla çiftçimizin yüzü güldü.(Özellikle badem, ceviz, elma, mısır, şeker pancarı ve kiraz bu konuda önde gelmekte)
2015 yılında bütçenin %11’lik kısmı yatırım harcamalarına ayrılırken, 2017 yılında bu oran beşe katlanarak %53’ün üstüne çıkmıştır.
Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz tarafından Karaman yeni müze yapımına bu yıl bitmeden Kültür Bakanlığımız ile protokol imzalanarak başlanacak olup; bu iş için 4 milyon liralık bir KOP ödeneği idaremize ayrılmış durumdadır.
Ayrıca İlimizdeki amatör spor kulüplerimize malzeme yardımları yapılmış olup inşallah yeni yılda da sporcularımız için idare olarak gereken desteği yine sağlayacağız.
Kale içindeki Nalıncılar Evi Restorasyonuna 421.000TL’lik bir harcama yaptık. Ermenek’teki Zeyve Pazarı ve mesire alanı projemiz ile İncesu Manazan Mağaraları bakım onarım işlerinin 1.etapları da tamamlanmış durumda. İnşallah 2018 yılında da ödenek durumuna göre Ermenek Izgar Konağı Restorasyonu ve engelli sporcularımız için spor malzemesi ve araç alımı da projelerimiz arasında bulunmaktadır.
Ayrıca ilimiz sorumluluk sahalarında da günlük çöp toplama, temizlik ve yaz aylarında haşere ile mücadele çalışmalarımız da devam etmektedir.
Karamanımızı daha yaşanabilir bir şehir haline getirmek için hizmet yarışımızda bir yılı daha geride bıraktık. İl Özel İdaresi olarak yaptıklarımızı asla yeterli görmüyoruz. Yeni hizmet yılımızda da inşallah yeni projelerle adımızdan söz ettirmeye devam edeceğiz.
Bu hizmetlerin yapılmasında başta Milletvekillerimiz Sn.Recep KONUK ve Sn.Recep ŞEKER olmak üzere Sn.Valimiz Fahri MERAL’e, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Sn.Sezer IŞIKTAŞ’a, İl Özel İdaresi Şube Müdürlerimize, tüm İl Genel Meclisi üyelerine ve tüm İl Özel İdaresi çalışanlarımıza teşekkür ediyor ve tüm Karamanlı hemşerilerimi saygıyla selamlıyorum.B

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz