Batırma

                                                                               BATIRMA

Batırma:  Ermenek ve Taşeli’nin tarihinden gelen, çok yenilen ince bulgur (düğürcük) ile çeşitli sebzelerle  elde yoğurarak  yapılan bir çeşit çiğ yemektir ki…”batırma (batırık ) denir. Elde ovula, ovula Pişmiş hale getirilen bu yemek çeşidi insanlar için şifa kaynağıdır. Çünkü kullanılan bütün malzemeler, doğal, bütün vitaminler, insan vücudu için değerli olan ne varsa ateşte pişirilmediğinden, makinelerle  işlenmediğinden, içinde zararlı katkı maddesi de  bulunmadığından, batırma insan sağlığı için çok yararlı ve kilo aldırmayan  bir yiyecektir.

    Kökü Karamanoğulları Beyliğine dayanan, Vacid  Atalık  rahmetli olmadan önce (94) yaşında iken batırma yemeği için şöyle demişti:” Babamın dedesinin büyük halası batırmayı en nefis yapan usta hanımlardan  birisi olduğunu anlatırdı” der.B u ifadeye göre beş göbek geriye giderseniz en az üç yüz

elli, yıla yaklaşan bir zamandan beri  Ermenek’te ( batırık)  yapılagelmiştir. Öyle ise  “batırık” Ermenek İlçesi’nin tarihten gelen bir yemek çeşididir. Be sebeplerdendir ki . 4 Eylül, 1968,yılı Ermenek’te (Batırma ve Ceviz Bayramı şenliği) yapılmaya başlanmıştır.  Günümüzde bile Ermenekli  ilk öğretim  müfettişi  Adil Ceylan kitabındaki  dörtlüğünde  şöyle seslenir.

    Kefgiyle   kuyudan  alın suyunu

    Her öğlen oynarız  biz  bu oyunu

    Araştırdım batırmanın soyunu

    Özbeöz  Ermenek aşı, komşular.

              Ermenek’te Kamış ve  Balkusan yöresine (1228) yılı yerleştirilen Karamanoğulları  (1473) yılında Osmanlı Devleti Ermenek’teki  Mennan kalesinde  Karamanoğullarına son verir. Taşeli halkını aileleri ile birlikte İstanbul’a, Türkiye’nin bir çok bölgesine, Kıbrıs’a, Balkanlara, Kafkaslara  sürgün eder. Bu sebeple, Karacaoğlan’ın şiirlerinin de sürgün yapılan yerlere gittiği gibi, Ermenek’in has yemeği ( batırık) ta böylece o bölgelere de yayılmıştır.                         

   1- Batırığın malzemeleri: “ 1-“düğürcük”: Buğday yıkanır, kazanlarda kaynatılır, kurutulur. Taşları   ayıklanır.

Değirmen de ince (düğürcük) olarak  öğütülür. 2-“Ceviz: Dibekte dövülür. Güneş  görmeden  batırığa kullanılır.

3-Yerli doğal domates 4- “Yeşil taze biber,” 5- Kuru soğan” 6- “Maydonoz”7- “Yağsız dana kıyması ” 8-“Yeşil lahana” 9- “Asma yaprağı”10- “ taze salatalık” 11 “Fesleğen” Batırmanın olmazsa  olmazı  fesleğendir.

  2-  Batırmanın yapılışı : Kişi başına bir su bardağı  “ düğürcük” bir yemek kaşığı ceviz, batırmayı etli yapacaksak, Ceviz yerine et konur. İnce doğranmış bir baş soğan , doğranmış bol domates, (kış ise ıslatılmış domates kurusu) yarım demet maydanoz, bir tatlı kaşığı tuz, fesleğen , konur. Büyük bir tepside harman yapılarak yoğurulur.  Yoğrula,  yoğrula iyice   ezilir.  Batırma   kıvamına gelinceye kadar  yoğurmaya  devam edilir. Yoğrula, yoğrula pişmiş hale getirilir. Sıkma damak zevkine, damak tadına uyum haline gelince sıkma yapılarak, üstüne de maydanoz, fesleğen yapraklarıyla süslenerek servise hazırlanır. Batırmanın geri kalan bölümü buz gibi doğal su ile yavaş, yavaş eritilerek çorba haline getirilir. Bu batırığın üstüne de  maydanoz, fesleğen, yaprakları ile  süslenerek ,  kepçe ile servis yapılır. Batırık yenirken yanında haşlanmış lahana, taze yeşil  biber, yeşil soğan, domates, marulda yenir. Sofrada limon da bulundurulur. Batırmanın üzerine “geleneksel  Toros  Pekmezli Ermenek Helvası “ yenir.

     Batırmanın aslı bu iken bazı çevrelerde batırma adı altında, batırmanın içine tahin, fıstık, kenevir, salça, limon, susam yağı gibi değişik yiyecekler kullanarak asıl olan batırık yozlaştırılıyor

    Kaynak: Ermenek merkez  ve   Konya Ermenekliler Derneği.    

       

                                               Batırma  şiiri

Batırmadır kadınların alayı

Et olmazsa ceviz, kendir kolayı

Şimdi buldu bulgur küpü belayı

Yandı canım batırmanın elinden.

                Sabahleyin yaprağa saldı kızını

                Hazır etti biberini tuzunu

                Geleceği yola dikti gözünü

                Yandı canım batırmanın elinden.

Batırıktır kadınların ulusu

Yemeyenin ortadadır ölüsü

Cumhur oldu erkeklerin karısı

Yandı canım batırmanın elinden.

                Erleri çarşıdan etini taşır

                Satırın sesinden tavan titreşir

                Et olmazsa domateste yaraşır

                Yandı canım batırığın elinden

Erlerini köye kend’e savarlar

Komşulara elçi haber salarlar

Batırığı yerler düğün kurarlar

Yandı canım batırığın elinden.

 

   Ermenekli – Ali Ağa  (İhraki),  Porf.Dr.Kamil İlisulu’nun Ermenek İlçesi, kitabı ,sene(1961) sayfa 37 den alındı.  

                                               Doğrudan   Doğruya

                                               Mustafa  ERTAŞ

                                               Gazeteci, Araştırmacı yazar

                                               23 Nisan 2017–Konya

                                              

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Eklenenler

author

Emma Hayes

There I was in a hot yoga studio with plenty of bright natural light and bending myself into pretzel like positions for the very first time.

instagram