Bel Ağrısı na Güle Güle Demek İçin 10 Altın Öneri

Bel Ağrısı na Güle Güle Demek İçin 10 Altın Öneri
Değerli okurlar, öyle sağlık problemleri var ki, önlem alınmadığında istenmeyen sonuçlar doğuruyor, yaşam kalitemizi azaltıyor. Bel ağrısı da bunlardan biridir. Sevindiricidir ki günlük hayatımızda dikkat edeceğimiz bazı noktalar, fizik tedavi uygulamaları, düzenli ve bilinçli egzersizlerle bu sorundan kurtulmak elimizde.

1. Günlük hayatınızda bel ve boynunuzu her zaman dik ve düzgün tutmaya çalışın. Hareketsizlik ve gelişigüzel oturma ya da uzanmalar belimizi bükebilir. Bel ağrısı modern çağın hastalığıdır. Artık işimiz gereği daha çok oturuyoruz, günlük hayatın stresiyle yoruluyoruz, kısa mesafeler için bile yürüme yerine taşıt kullanıyoruz. Böylece kaslarımız ve beldeki bağlarımız zayıflayınca omurgamızdaki disklerin üzerine binen yükler artıyor. Dik durursak omurgamız, üzerine binen yükü, vücudumuzu daha rahat taşır. Hayattaki bazı küçük değişiklikler, bazen en büyük sonuçları doğurabilir. Dik durun; başı, boynu arkaya ve karnınızı içeri çekin. Duruşunuzu düzelterek ağrılardan kurtulabilirsiniz.

2. Kullandığınız yatak, bel ağrılarından korunmak için çok önemli. Günlük hayatın koşturmacası içinde yorulup yatağa zor atıyoruz kendimizi. Yatak, bel ağrılarının başrol oyuncularından biridir. Bel omurgamıza binen yük, yatmakla % 90’a yakın azalır ama uygun yatakta! Yatak, vücudunuz içine gömülmeyecek kadar sert, bel çukurunuzu destekleyecek kadar yumuşak olmalı. Yatak alırken esneyebilen yatakları tercih edin.

3. Ağırlık kaldırırken aklınız belinizde olsun. Yerden bir cismi alırken dizlerinizi kırın ve çömelerek alın, belden eğilmeyin. Yükü belinizle değil, bacaklarınızla kaldırın. Bir eşyayı alırken ona doğru uzanmayın, yanına iyice yaklaşıp öyle alın. Bir cismi yerden kaldırırken önce onu bedeninize doğru yaklaştırıp sonra yükseltin.

4. Stresli bir hayattan mümkün oldukça uzak durmaya çalışın. Günümüzde ne yazık ki etrafımızdaki stres kaynakları çok fazla ve bel ağrılarımızı da artırabilirler. Ama bu üzüntü veren durumlarla yaşayıp kaslarımızı germek yerine sorunları çözmek için yollar arayıp, ruh sağlığımıza önem vererek ağrılardan da kurtulabiliriz. Ağrıları yok etmek için ilk iş stresle mücadele olmalıdır. Hayatımızdaki stres unsurlarının listesini çıkaralım ve çözüm yolları bulmaya çalışalım. Geçmiş geçmişte kalsın, geleceğe bakmak iyi bir başlangıçtır.

5. İşinizi yaparken arada dinlenin, vücudunuzu esnetin. Evimizde, işyerimizde çalışırken arada mola verip yapacağımız esneklik egzersizleri işe konsantrasyonumuzu artırır, ağrıları azaltır. Uzun süre aynı pozisyonda kalmayın. Oturarak çalışıyorsanız, arada ayağa kalkın, dolaşın.

Sağlıklı, zinde ve mutlu bir yaşam için düşünce, davranış ve beden esnekliği gerekir. Günlük telaş arasında çoğu zaman depresif, bitkin ve huysuz bir ruh hali kimliğimiz haline gelebiliyor, vücudumuz esneklik ve direncini kaybediyor. Esneklik için kendimize zaman ayıralım.

6. Ağır eşyaları iki eşit parçaya bölerek iki elinizle taşıyın. Vücudunuzun sadece bir tarafına ağırlık vermeyin, herhangi bir cismi taşıyacağınızda yükü her iki tarafa dengeli olarak paylaştırdıktan sonra taşıyın.

7. Bel sağlığı için oturma şekli önemlidir; bel desteği kullanın. Yüksek veya alçak sandalye ve koltukta oturmayın. Otururken ayaklar yere basmalı, diz ve kalça 90-100 derece bükük olmalıdır.

8. Ayakkabı giyerken öne eğilmeyin, oturarak giyin. Yüksek topuklu veya düz taban ayakkabıdan kaçının. Modaya uygun ama sağılığa uygun olmayan ayakkabı seçimlerinden kaçınmak belimizin ağrısını da azaltacaktır. Ayakkabı alırken hem zevkinize hitap etsin, hem de sağlığınıza uygun olsun.

9. İdeal kilonuzu korumaya çalışın. Fazla kilonuz var ve bunu bir türlü veremiyorsanız diyetisyene başvurabilirsiniz. Diyet ve egzersiz programları düzenlenerek fazla kilolardan kurtulmanın tam zamanı…

10. Düzenli olarak her gün egzersiz yapmaya çalışın. Egzersiz; kasları güçlendirmek ve ağrıları azaltmak için en ucuz ilaçtır. Bel ağrınız varsa, yapacağınız egzersizleri rahatsızlığınızın sebebine göre doktorunuzun planlaması daha uygun olacaktır.

https://ermenekinsesi.com/makaleler/omur-boyu-dinc-ve-saglikli/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler

author

Emma Hayes

There I was in a hot yoga studio with plenty of bright natural light and bending myself into pretzel like positions for the very first time.

instagram