Beşir Çelebi’den LGBT Reçeteleri

0

Mum dibini aydınlatamasa da etrafını aydınlatır.

2010 yılında başlayan arşiv çalışmalarımda ilk önce beldemiz Güneyyurt, ardından Ermenek Merkez, Ermenek ve köyleri, Sarıveliler ve Başyayla ile alakalı kitaplarımızı yayımladık.

Bu eserlerimiz bölge belediyelimiz ve insanımızın maddi ve manevi destekleriyle raflardaki yerlerini aldı.

Bu arada arşivlerde rastladığım Ermenek, Karaman, Konya ile alakalı makale çalışmalarımız son sürat devam ediyor. Bu bağlamda “Üç Asır Önce Konya” adlı Kadı Sicillerine dayanan eserim de basıldı.

Yurt içinde ve yurt dışında hamdolsun ona yakın üniversiteyle akademik çalışmalarımız sürüyor, bu çalışmalar arşiv kaynaklı çalışmalar olup yüze yakın çalışmada kaynak olarak gösterilmekten kibir değil gurur doyuyor daha azimle severek bu yoldaki mesaime hız veriyorum.

Arşive dayalı eserlerimi duyan Ankara’dan TOBB ETÜ Kurucu Rektörü sayın Prof. Dr. Tahsin Kesici hocamızla beş yıl önce tanışmıştım. Zat-ı alileri beni telefonla arayarak her kitabımdan birer tane istemişti.

TOBB ETÜ Kurucu Rektörü sayın Prof. Dr. Tahsin Kesici hocamla bu günlerde ayda birkaç defa görüşüyoruz, bunun sebebini anlatayım:

23 Şubat 2021 günü Ankara’dan telefonla arayarak hal hatır sordular, ben de zat-ı alilerinin hal ve hatırını sordum, duacısı olduğumu, aydınlık ufuklara doğru yol alırken ilimle geçmiş uzun ömründeki başarılarından istifade edeceğimi, ifade ettim.

Hocamız bana: “Mükremin bey sizi gıyabınızda sayın Prof. Dr. İbrahim Ceylan (1932) hocamıza tanıttım, sizin beş yabancı dil bildiğinizi, Arapça ve Farsçaya hâkim olup her türlü arşiv belgelerini çözdüğünüzü anlattım.” Dediler.

Dünyanın belli başlı cerrahlarından büyük tıp insanı, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden emekli sayın Prof. Dr. İbrahim Ceylan hocamıza ve TOBB ETÜ Kurucu Rektörü sayın Prof. Dr. Tahsin Kesici hocamıza 2017 ve 2018 tarihlerinde, seksen yaşını geçen profesörlere takdim edilen “Ankara Üniversitesi Çınarı”  unvanı verilmiştir.

Bu iki değerli hocamız, aslı sadece Paris Milli Kütüphanesinde bulunan ve Prof. Dr. Feridun Nafiz Uzluk hocamız tarafından 1970’li yıllarda Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Ana Bilim Dalına mikrofilmi tevdi edilen, Fatih Sultan Mehmet’in doktoru Karamanlı hekim Beşir Çelebi’nin Mecmuatü’l-fevaid adlı tıp alanında Türklerin yazdığı en kapsamlı eserini çevirmem için bana teslim ettiler.

31 satırlık 564 sayfadan oluşan Şifa Ansiklopedisi niteliğindeki eseri Allaha binlerce şükür olsun ki 800 sayfada günümüz Türkçesine çevirisini tamamladım.

İnşallah 26 Mart 2022 tarihinde Ankara kitap fuarında İLESAM standındaki imza günümden sonra değerli hocalarımıza yüz yüze bir brifing vermeyi planladım.

Şimdi gelelim makalemizin başlığı da dâhil içeriğine.

“Mecmuatü’l-Fevaid / Yararlı Terkipler Topluluğu / Büyük Şifa Ansiklopedisi / Bitkiler – Madenler – Canlılar / Karamanlı Hekim Beşir Çelebi”

Adıyla yayımlamayı hedeflediğimiz eserde şifa ve devalar terkip ve müfret olarak ele alınır. Terkipler birçok nebati, hayvani ve madeni ürünün birleştirilmesiyle elde edilen tedavi usulleridir. Müfret yani tekil tedavi usulleri ise a’dan ze’ye / eliften ye’ye ansiklopedi halinde eserde büyük yer tutar.

Bu alfabetik ansiklopedide binlerce şifa kaynağı binlerce ilaç şekliyle binlerce hastalığa çare tarifinde bulunulur.

Bu tedavi yöntemlerinden bazıları modern tıbbın daha ileri yöntemlerle hallettiği alanlardır. Modern tıbba uymayan kısımları da var, tabi bir eseri bütün olarak çevirmek gerekir.

Ayrıca 600 yıl önce Karaman / Konya eyaletinde yazılan bir eserden söz ediyoruz, okuduğumuz zaman hayretler içinde kalmamak imkânsızdır.

Okuduğumuz zaman Türk – İslam medeniyetinin 600 yıl önceki şaşaalı ve muhteşem durumunu görünce şaşırmamak elde olur mu?

Ortaçağı kapatan Fatih’in özel doktorlarından olan Beşir Çelebi’nin bu eserinde medeniyetimizin zirve yaptığını görecek, ortaçağ karanlığının aslında sadece batı için geçerli olduğunu anlama fırsatı yakalayacağız.

“Beşir Çelebi’den LGBT Reçeteleri”

Makalemizi inşallah başka bir güne bırakarak bu yazımızı Mecmuatü’l-Fevaid’in içindekiler kısmından kısa bir bölümle noktalayalım:

Kadın ve erkekler için kısırlık tedavisi reçeteleri

Doğum kontrolü reçeteleri

Narkoz / bayıltma reçeteleri

İdrar yolları, prostat reçeteleri

Akciğer hastalıkları reçeteleri

Dalak hastalıkları reçeteleri

Böbrek ve mesane taşlarını dökme reçeteleri

LGBT tedavi reçeteleri

Hemoroit reçeteleri

Cilt hastalıkları reçeteleri

Sevda, vesvese gibi manevi hastalıklar reçeteleri

Rahimdeki ölü cenini düşürme reçeteleri

Cinsel hastalık ve güç artıma reçeteleri

Saç dökülmesi / dökülmemesi reçeteleri

Ağız ve diş sağlığı reçeteleri

Göz hastalıkları ve KBB reçeteleri

Bağ çözme reçeteleri

Çocuk ve kadın hastalıkları reçeteleri

Beşir Çelebi merhum başta insan olmak üzere bütün canlıların, bitkilerin ve madenlerin mizaç ve tabiatını: sıcak, soğuk, nemli, kuru ve ılımlı sınıflarından bir sınıfa koyar sonra ona göre ilaç tarifine geçer.

Türk Milliyetçiliği demek, yerine göre Yunan doktorları değil Türk doktorlarının yeminiyle tıbba başlamayı istemektir.

Sevgi ve saygılarımla!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz