BİLGE ADAMA

0
Ahmet Keşoğlu

Ahmet KELEŞOĞLU

Ölümünün 7. yılında ( 14.01.2015) rahmetli Ahmet KELEŞOĞLU’nu rahmetle anarken, onun kurduğu vakıf kanalı ile yöremize yaptığı kültür hizmetlerini ve özelliklerini okuyucularımıza kısaca hatırlatmak isterim.

Öncelikle, Ermenek’in bir çıta yükselmesine ve ülke genelinde tanınmasına Ermenek Selçuklu Otel’in ve hemen biraz yukarısında Seyran Mahallesi’nde yaptırmış olduğu caminin katkısı büyüktür. Her iki yapı da halkımıza maddi ve manevi yönden hizmet eden kalıcı tesislerdir.

Bunların dışında Ermenek Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi, Müze binası dolaylı olarak TOKİ Camii ve diğerleri,

Başyayla İlçemizde Kültür Merkezi,

Sarıveliler İlçemizde Kültür Merkezi,

Güneyyurt Beldemizde Kültür Merkezi,

Kazancı Beldemizde Belediye Binası ve Kültür Merkezi

Yaptırarak halkın büyük ölçüde ihtiyacı olan toplantı, düğün gibi sosyal etkinliklerin karşılanmasına katkı yapmıştır.

Beldelerimizden şimdi de Göktepe, Ahmet Keleşoğlu Kültür Vakfı’ndan kendi beldelerine ihtiyaç olan bir kültür merkezinin yapılmasını istemektedirler.

Bundan birkaç yıl önce Sarıveliler Yunus Emre Lisesi’nde öğrencilerle sohbet edip onlara burs kaynaklarının neler olabileceğini bilgilendirirken,

Ahmet Keleşoğlu’nu tanıyıp tanımadıklarını sorduğumda hiçbiri tanımadıklarını söylemişlerdi. Şimdi orada Sarıveliler olarak hizmet aldıkları Ahmet Keleşoğlu adını taşıyan bir Kültür Merkezi vardır.

Rahmetli Ahmet Keleşoğlu ve o zamanlar Genel Müdürü olan ve şimdi de Selçuk Ecza Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan Sonay Gürgen kurmuş oldukları vakfın dışında ERÇEV’in de kurucu ve mütevelli üyesidirler. Toplam bazda ERÇEV’de 50 – 60 öğrenciye burs yardımı yapıyorlar. Ayrıca ERÇEV’in yılda iki defa yapılan Vakıf toplantılarına da ev sahipliği yapıp 50- 80 kişiyi ağırlıyorlar.  Ahmet Bey, ERÇEV’e olan ilgisini göstermek için cumartesi ve pazar günleri yapılan bu toplantılara katılır, Vakıf çalışmaları ile yakından ilgilenir ve düşüncelerini beyan ederdi.

ERÇEV’de benim de aktif görev aldığım zamanlarda burs alan öğrenciler alttan bir dersi dahi kalsa bursu kesilirdi. Bunun yanlış olduğunu hiç olmazsa alttan tek bir dersi kalanların bursunun kesilmemesi için çok çaba sarfettiğim hâlde hep reddedilirdi. Soğuk ve karlı bir şubat ayında Yıldız Parkı’nda bir köşkte, yapılan genel kurulda bir olayı yine gündeme taşımıştım O karlı ve soğuk havada genel kurula katılan Ahmet Bey önerimi destekleyince bizimkiler kabul etme nezaketini gösterdiler. Böyle bir anımsamadan sonra Ahmet Bey’i zirveye taşıyan ve orada  tutan nedenlere gelelim:

Her daim,

Yaptığı işler güvene dayalıdır.

Güven, denge istikrar onun başarısının anahtarıdır.

Ticari olaylarda iyi hesap kitap yapar. Hesapsız, kitapsız gözü kara bir işe dalmaz.

Karar vermede zorlanmaz ve karalarında çoğunlukla yanılmaz.

Teknolojik yenilikleri yakından takip eder ve şirketlerine uygular.

Çok iyi bir seçicidir.

İyi bir finans yöneticisidir.

Yapacağı bir işi iyi analiz eder ve çabuk senteze ulaşır.

Ekonomik krizlere karşı her zaman hazırlıklıdır. Türkiye’nin bir krizler ülkesi olduğunun her zaman hesabını yapardı. Tekrar onu ölümünün yedinci yılında anar, ruhunun şad, mekânının Cennet olmasını diliyoruz.

Hasan ŞİMŞEK

15.01.2022

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Selçuk Ecza Holding Yönetim Kurulu Başkanı  Sonay Gürgen ve  Kurucu Başkan Ahmet Keleşoğlu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz