Bu gün yapılacak deprem tatbikatında Ermenek AFAD Gönüllüleri’de iş başında

0

Düzce Depremi’nin yıldönümünde Türkiye genelinde yapılacak deprem tatbikatının hatırlatmasını SMS yoluyla duyuran AFAD, “12 Kasım 18.57’de Deprem Anı ‘Çök-Kapan-Tutun’ ülke tatbikatı yapıyoruz.” ifadelerini kullandı. Peki, 112 Kasım deprem tatbikatı nedir, nasıl olacak? Büyük deprem tatbikatı nasıl yapılacak? 12 Kasım deprem tatbikatı saat kaçta? İşte detaylar…

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ( Afad ), 12 Kasım 1999 Düzce depreminin yıldönümünde tüm Türkiye’de eş zamanlı yapılacak “Çök-Kapan-Tutun” tatbikatını hatırlamak için cep telefonlarına mesaj gönderdi. Afad tarafından gönderilen mesajda şu ifadelere yer verildi: “12 Kasım 18.57’de Deprem Anı “Çök-Kapan-Tutun” ülke tatbikatı yapıyoruz. Deprem tatbikatının nasıl olacağı merak konusu oldu. Vatandaşlar tarafından 12 Kasım deprem tatbikatında neler yapılacağı araştırılmaya başlandı. Peki, 12 Kasım deprem tatbikatı nedir, nasıl olacak? Büyük deprem tatbikatı nasıl yapılacak? 12 Kasım deprem tatbikatı saat kaçta? Detaylar haberimizde…

12 KASIM DEPREM TATBİKATI NEDİR?

Tüm telefon operatörlerinden kullanıcılarına ülke genelinde SMS ve CMAS tatbikat bilgilendirme mesajı gönderilecek. Tatbikata, öğrenci yurtları, kamu kurum ve kuruluşlarının lojmanları ile tatbikat saatinde faaliyetine devam eden özel eğitim kurumları, ticaret ve sanayi odalarına bağlı sanayi kuruluşları, özel tesis ve işletmeler bilgilendirilerek, üretimi aksatmayacak şekilde, tatbikata katılması teşvik edilecek. İl ve ilçelerde tüm okul yöneticileri ve öğretmenler tatbikat hakkında bilgilendirilecek ve öğretmenler, ‘Çök-Kapan-Tutun’ hareketini öğrencilere anlatarak tatbikat saatinde tüm öğrencilerin aileleriyle birlikte evlerinde tatbikata katılmalarını sağlayacak.

12 KASIM TATBİKATI NASIL OLACAK?

Süleyman Soylu İletişim Başkanlığı ile AFAD tarafından ortaklaşa düzenlenen “Afet İletişim Çalıştayı”nda konuştu. Afet anlarında ve sonrasında yapılacak çalışmalar için bilgilendirmeler yapan Soylu, 12 Kasım’da Düzce depreminin 23. yıl dönümünde ve depremin gerçekleştiği saatte ülkece tatbikat yapılacağını duyurdu. Soylu, ülkece yapılacak tatbikat konusunda “Düzce depreminin yıl dönümünde 18.57’de ülkece tatbikat yapacağız. Radyolar tatbikat anonsu geçecek, televizyonlar tatbikat anonsu geçecek. Otomatik olarak anons geçilecek. Kurulan sistemden tüm Türkiye’ye aynı anda mesaj gelecek.” dedi.

Süleyman Soylu, 1999 yılında Düzce depreminin yaşandığı, 12 Kasım günü, saat 18.57’de ülke genelinde deprem tatbikatı yapılacağını belirterek şöyle devam etti: “Geçen yıl tüm okul ve üniversitelerde tatbikat yaptık. Bu yıl gene yapacağız ama 12 Kasım, saat 18.57’de bir tatbikatımız var, ‘Çök, kapan ve tutun’. Çok basit bir tatbikat. Bir deprem olduğu zaman birinci yapmamız gereken hareket, çökeceğiz bir sandalyenin ya da bir masanın yanına. Başımızı kapatıp depremin geçmesini bekleyeceğiz. Birinci hayat kurtaran harekettir. Bunun tatbikatını saat 18.57’de yapacağız. Radyolar, televizyonlar tatbikat anonsu geçecekler aynı anda. Otomatik olarak geçecek. Düğmeye basılacak ve sisteme otomatik atılacak tatbikat anonsu. HAY Sistemi üzerinden birkaç dakika tüm Türkiye’ye aynı anda mesaj gelmiş olacak.”

Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi Muhabere Sistemi (GAMUS) ile ilgili de konuşan İçişleri Bakanı Soylu, polis ve jandarma telsizlerinin aynı hat üzerinden iletişim kurmasını sağlayan sistemi savunma sanayine devrettiklerini aktardı. Soylu, “Hem kırsalda hem de şehirlerde bu iki telsizi, bir afet anında Türkiye’ye bir nükleer saldırı anında ve savaş anında birbiriyle konuşturabilecek alt yapıyı oluşturduk.” bilgisini verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz