BU ÖRÜMCEĞE DİKKAT EDİN! “SARIKIZ”

0

SARIKIZ ADLI ÖRÜMCEK ÇOK TEHLİKELİ
Vatandaşların korkulu rüyalarından olan ’Sarı Kız’ adıyla bilinen et yiyen örümcek, yaz aylarıyla birlikte görülmeye başladı.
Halk arasında sarı kız adıyla bilinen eklem bacaklı örümcek, Türkiye’de özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bulunmasına karşın son birkaç yıldır Karaman'da görülüyor. Karaman'ın Mut yolu üzerindeki Çamlık bölgesinde piknik yapanvatandaşlar tarafından görülen bu örümcek, et ile beslendiği için insan sağlığı açısından bazı riskler oluşturuyor.
Uzmanlar, ''Bu örümcek Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunmakta. Ayrıca Irak, İran tarafında çöllerde yaşayan bir örümcek. Bu örümcek ağzından salgıladığı enzimlerle insanları zehirlemiyor fakat orayı çürütüp et yeme özellikleri mevcut. Etle beslenen, etçil bir hayvan. Örümcek muhtemelen tırların veya diğer taşıtların üstünde buralara kadar geliyor'' görüşünü paylaşıyor.
Örümceğin yerden yaklaşık 1 metre yukarı zıplayabildiği ve ısıya duyarlı hareket ettiği kaydedilirken, diğer örümceklerin aksine insandan kaçmadığı belirtiliyor.
Bu örümcekten Ermenek ve çevresinde de görülmekte.Vatandaşların bu konuyu dikkate almaları,evlerini ve çevrelerini ilaçlamaları ve piknik alanlarında dikkatli olmaları gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz