Çevre Bakanlığı’ndan sahipsiz hayvanlarla ilgili genelge!

0

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı;  sahipsiz ve “tehlike” arz eden hayvanlarla ilgili önlemler kapsamında hazırladığı genelgeyi 81 il valiliklerine ve tüm belediyelere gönderdi.

Genelgeye göre, tehlike arz eden hayvanlarla ilgili 7/24 denetim yapılması, sahiplenilmemiş olanlara el konulması ve hayvan bakım evlerine götürülmesi istendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta “sahipsiz hayvanların yerinin sokaklar değil barınaklar olduğunu unutmamalıyız” açıklaması ile başlayan tartışma ve genelgenin ardından İstanbul’da Bağcılar Belediyesi’nin parkta yatan köpekleri topladığı iddiası tepkiyle karşılandı. Hayvanseverler 5199 sayılı Hayvan Hakları Kanunu’nun 6. maddesine dikkati çekerek, sokak hayvanlarını toplayan belediyelerin suç işlemiş olacağını söylüyor. Sokak hayvanlarının barınaklara kapatılmasının bir çözüm olmayacağını belirten hayvanseverler, Türkiye’deki hayvan barınaklarının durumunun da iç açıcı olmadığının da altını çizdi.

T24’e konuşan İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkanı Deniz Tavşancıl, sokak hayvanlarının toplatılarak barınaklara konulması fikrinin her şeyden önce “bu toprakların kültürüne ihanet” olacağını söylerken; Hayvanlara Adalet Derneği (HAD) Başkanı Hülya Yalçın, köpeklere düşman olan bir kitlenin var olduğunu ve Erdoğan’ın söyleminin katliamlara yol açabileceğini belirtti. Bazı yerlerde sürek avlarının başladığını söyleyen Yalçın, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir an önce ifadelerinin altını açması ve belediyelere ültimatom göndermesi gerektiği” konuda çağrıda bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz