Doç.Dr.Yıldırım Güngör Dikilitaş Mağarasında İncelemelerde Bulundu

0

DOÇ.DR.YILDIRIM GÜNGÖR DİKİLİTAŞ MAĞARASINDA İNCELEMELERDE BULUNDU
Karaman’ın Ermenek İlçesinde kısa bir süre önce dört arkadaş tarafından keşfedilen mağaraya ilgi artıyor. Geçtiğimiz pazar günü İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi , Aynı zamanda Atlas Dergisi yazı kurulu üyesi, Jeolog Doç.Dr. Yıldırım Güngör  Ermenek’i ziyaret etti.
Çevre Şehircilik ve İstanbul Üniversitesinin ortak yapmış olduğu bir proje kapsamında  Yıldırım Güngör  keşfedilen Dikilitaş Mağarasında incelemelerde bulundu. İlhami  Etci ve Ömer Battır eşliğinde yapılan mağara gezisinde önemli bilgilere verilere ulaşıldı. Mağaranın büyük kısmı incelendi.Fotoğraflarla kayıt altına alındı. Yaklaşık 5 saatlik bir çalışma sonrası ekip akşam üzeri Ermenek’e döndü.
Yıldırım Güngör Mağara hakkında şunları söyledi: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortak bir proje hazırlıyoruz. Projenin amacı Türkiye’deki önemli mağaralar hakkında çalışmalar yapıp kitaplaştırmak. Bu kapsamda Ermenek’e geldim.
Mağara Ermenek’e pek uzak sayılmaz. Dikilitaş ismi çok uygun olmuş. 65-70 milyon önce oluşmuş taşların içerisinde yer alıyor.Girişi çok geniş.Rahat gezilebilecek bir mağara. İçerisinde çok güzel sarkıt dikitler bulunmakta.Ayrıca  inanılmaz mikro yapılar ve oluşumlar var.İlerleyen günlerde bu mağara için bazı çalışmalar daha yapacağız” diyen. Güngör ; Ermenek Belediye Başkanı, Belediye personeli, mağarayı keşfeden ekibin içinde yer alan ve bana eşlik eden İlhami Etci ve Ömer Battır’a   çok teşekkür ediyorum”dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz