​KARAMAN'IN ÜNLÜ ŞAHSİYETLERİ

KARAMAN’IN ÜNLÜ ŞAHSİYETLERİ
Kitabın adı başlıktaki gibi, yazarları Alaattin Uca, Aytunç Ülker, İbrahim Şaşma, H. İbrahim İncekara.
Kitap 400 sayfa, “ Devlet Adamları , Din Adamları, İş adamları  ve Diğer Bazı Ünlü Kişiler “ başlığı altında alfabetik sıraya göre dizilmiş 103 tane kişinin biyografisi verilmiş. Belgesel nitelikte emek yoğun bir kitap,eksikleri de  var:
Örneğin Türkiye’yi dünyaya tanıtan önemli şahsiyetlerden biri olan  KESKİN COLOR’un kurucusu Naci Keskin, Selçuk Ecza’nın temelini oluşturanlardan Nevzat ve Nazım Karpuzcu kardeşler, Ermenek Rehabilitasyon Merkezini yaptıran Yaşar Alıçlı, TOBB Üniversitesi kurcu rektörü Sayın Tahsin Kesici, Atatürk’ün valilerinden Naci Kıcıman  ve ailenin diğer üst düzey yöneticileri ve daha niceleri kitapta yerini bulmamış.
“Şairler, Halk Âşıkları, Yazarlar, Bilim Adamları, Araştırmacılar, Müzisyen ve Bestekârlar”  bölümünde, eski yeni 252  kişi tanıtılmaya çalışılmış. Büyük bir boşluğu doldurmuş. Atlamalar, unutmalar var:  Ünlü damar cerrahı, cerrahi bilminin yazarı  Prof. Dr. İbrahim Ceylan kitapta atlanmamalı idi.  Ermenek’te ilk gazeteyi Ermenek Postası’nı çıkaran Ahmet Tezcan, Yeşil Ermenek’i yıllardır özveri ile çıkaran Mustafa Şenol’a yakın tarihte Ermenek Güncel’ yayınlayan Ali Bardak, medya ermenek, ermenek gündem, ermenek’in sesi internet sitelerine yer verilmemiş. Gerçi Karaman merkezde de internet sitelerinin çoğuna yer verilmemiş ama artık internet gazeteciliği ve onların toplumsal olaylarda üstlendiği görevi görmemiz lazım.
Kitabın “Milletvekili “ bölümünde unutulan bir kimse yok gibi. İlimizde 1920’den bu yana 35 milletvekili görev almış.
“Karaman’da Görev Yapan Valiler” bölümünde 10 vali listelenmiş şu an görevde olan Sayın Süleyman Tapsız’ın adı,  kitap 2015 basımı olduğundan girmemiş.
“Belediye Başkanları “ bölümünde 34 tane Karaman merkezde görev yapan başkanları görüyoruz. Ayrıca ilçe belediye başkanlarının da kitapta göreve geliş ve gidiş tarihleri ile birlikte bir listesi var.
Görev tarihi itibarı ile “ Karaman, Ayrancı, Başyayla, Ermenek, Kâzımkarabekir, Sarıveliler “ kaymakamlarının  görevlerine başlayış ve bitiş tarihleri ile isimleri verilmiş.
“ Resmi Kayıtlarda Adı Geçmeyen Ulular” 20 kişi olarak listelenmiş. Bizim köyde sadece üç tane var. Bir tanesi önemli bir şahsiyet, vakıf kayıtlarında adı da var. Mutlaka araştırmacıların bunları tek tek tespit etmesi olanaksız. Ama yöre araştırmacılarından Mustafa Ertaş, Halit Bardakçi, Hasan Şimşek, Habip Çalışkan ve D.Ali Gürbüz gibi arkadaşlardan gönüllü olarak her türlü yardım alabilirlerdi.
Taşeli Yöresi’nde, belediyelerin bazı ünlü kişilere örneğin Başyayala’da Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi, Ermenek’te cami ve kültür merkezi atlanmış. Sarıveliler merkezde,  Lütfi Elvan iş Hanı ve daha nicelerinin  caddelere, sokaklar verilen isimleri kitapta yok. Öyle anlaşılıyor ki bu adları verilen zevatın düzenli bir resmi kaydı listelenip ilgili yerlere bildirilmemiş. Ermenek ilçe merkezinde de bazı ünlü kişiler verilen cadde, sokak adlarından söz edilmiyor. Bu konuda son bir not 2010 yılında dikkatimi çekmişti, köyüm Büyükkarapınar’a gittiğimde köyün en büyük caddesinin adı Vali Ali Akan Caddesi olarak isimlendirildiğini görmüş ve muhtar tarafından bilgilendirilmiştim.
Sonuç olarak, bilimsel kriterlere göre hazırlanmış, çok emek verilmiş, eksikleri olsa da “Karaman’ın Ünlü Şahsiyetleri” adın taşıyan kitap, önemli bir başvuru kitabıdır. İkinci baskıda eksikliklerin giderileceğini ümit ediyor, yazanlara, finanse edenlere ve yayınlayanlara teşekkür ediyorum. Kültür hayatımız adına, kişiler adına iyi düşünülmüş büyük bir hizmettir. Hasan ŞİMŞEK 25.01.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Eklenenler

author

Emma Hayes

There I was in a hot yoga studio with plenty of bright natural light and bending myself into pretzel like positions for the very first time.

instagram