​KONER HAKKINDA BİLMEDİKLERİMİZ

KONER, çoğunuzun bildiği gibi Konya’daki Ermenekliler derneğinin kısa adıdır.  12-13 yıl önce Ermenek kökenli Konya’daki  Ermenekliler tarafından kuruldu. Kurulduğu yıldan geçen yıla kadar derneğin başkanlığını Halit Bardakçı arkadaşımız yürüttü.  Geçen yıl bayrak değişimi oldu. Ahmet İleri başkanlığında teşekkül eden yeni bir yönetim kurulu işleri yürütüyor.

Ramazanda yazlıkta oruç tutmak benim çok kolayıma gittiğinden, oğlum Özgür’ün son ABD seyahati dönüşü bana yeni bir bilgisayar getirmesi beni mutlu etti. Bilgisayarımı sırtladım ve yazlığa geldim. Bilgisayardaki bütün ayarları yaptırdığım hâlde,  telefonla bilgisayardan internete girme işlemini yaptırmayı unutmuş. Bu beni bir hayli telefoncularda ve bilgisayar tamircilerinde oruç ağzımla  uğraştırdı. Beceremediler, en sonunda Büyükçekmece ilçesinin bir mahallesi olan Kumburgaz’da genç bir tamirci olmaz, yapılmaz denilen şeyi yaptı, bilgisayardan internete girme bağlantısını yaptı. Bu arada düzenli olarak her hafta Yeşil Ermenek gazetesine yazılarımı gönderirken bu hafta gönderemedim. Mustafa Şenol Bey’e suya sabuna dokunmayan yazılarımdan birini seçip koymasını istedim. Telefonla konuştuk, ERÇEV ve ÖĞRENCİ BURSLARI başlıklı yazımı önerdi. Tamam dedim, isabetli olur, hem de şimdi öğrencilere burs toplama zamanı diye düşündük.  Ama olaylar düşündüğümüz gibi olmadı, yazı eski tarihli olduğundan rakamlar ve kişilerde de farklılık olduğundan bazı kırgınlıkları hissettim ve dikkatli okuyuculardan da telefon aldım. Bu nedenle bu haftaki yazımı KONER’e ayırdım.

KONER Genel Kurulu’nda Sayın Bardakçı başkanlığındaki yönetim, görevi yeni arkadaşlara bırakınca, onların ne yapacağı başarılı olup olamayacağı, sorgulanacağı kaygısı ile Ahmet İleri başkanlığındaki yeni yönetim işi çok sıkı tuttu. Konya’da lüks bir otelde güzel bir gece yapmak suretiyle dernek yönetimini başarı ile yapabileceklerini gösterdiler.

Öğrenci burslarında sayıyı artırdılar, kız öğrenciler öncelik tanıdılar. 2015-2016 eğitim öğretim yılında 111 kız, 77 erkek toplam 188 öğrenciye burs verdiler.

Dil Bayramı’na geniş bir kafile ile ve20 kadar bursiyer öğrenci ile katılıp hem bayrama destek verdiler hem de  öğrencilerin aileleri ile görüşmesini sağladılar.

Geçen hafta bursiyer öğrencilere bir iftar yemeği verdiler. Daha önce de bir piknik gezisi yaptılar.

KONER, öğrenciler için yöre için güzel şeyler yapıyor. Kültürel ağırlıklı çalışmaları da var. Zamanla ayrıntılarını yazacağız.

En önemlisi KONER’in yalnız Konya merkezdeki öğrencileri burs verdiğini biliyorduk, yanılmışız. Ahmet İleri Bey’in verdiği bilgiye  göre İstanbul ve Ankara merkez hariç Türkiye genelindeki Taşeli ( Ermenek-Sarıveliler-Başyayla ) öğrencilerine de burs veriyorlarmış.

Daha önce ben de defalarca yazdım, Ahmet Bey’de söyledi. Konya’da  Taşeli  köylerinden gitme hatırı sayılı zenginlerimiz var. Bu zenginlerimizin  burs konusuna artık bir fon ayırmaları zamanı gelmiştir. Özellikle köy derneklerimizin ve başkanlarının  bu konuda KONER’ e yardımcı olmaları amaçlarına uygun bir davranış olur. ERÇEV’in, KONER’in ve Ankara Derneğimizin burs verdiği çocukların çoğu elimde kesin rakam yok ama en azından % 65’ 70’ i köy kökenli çocuklardır. Bursu verenler de Ermenek merkezli hayırsever hemşehrilerimizdir. Konya’daki köy menşei derneklerimizin başkanlarına ve yönetim kurulu üyelerinin KONER’ i burs konusunda desteklemeleri dileğimizdir. Biliyorsunuz ki, kömür ocağı faciasında da bu üç sivil toplum örgütümüz olağanüstü katkı yapmış ve madenci eşlerinin ve yakınlarının yanında olmuşlardır. Artık köylerimizden gelip de Konya ve çevresinde iş tutan, belli bir noktaya gelen hemşehrilerimizin Gerek Konya’da, Gerek Ankara ve İstanbul’da hatta diğer bütün illerde, bu üç sivil toplum örgütümüzü öğrenci bursları ile desteklemeleri  sosyal statülerinin bir göstergesi olacaktır. Burs vermenin çok özel bir haz duygusu vardır, lütfen bunu tatmayı deneyelim. Saygı ve sevgilerimle.  HasanŞİMŞEK 26.06.2016

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler

author

Emma Hayes

There I was in a hot yoga studio with plenty of bright natural light and bending myself into pretzel like positions for the very first time.

instagram