ERÇEV “Ermenek” konulu Fotoğraf Yarışması Sergisi hakkında

0

Ermenek ve Çevresi Kültür ve Sosyal Dayanışma Vakfı (ERÇEV) tarafından düzenlenen “ERMENEK” konulu fotograf yarışması sergisi ve ödül töreni, Ermenek 27. Taşeli Kültür, Sanat ve Sıla Festivali kapsamında 18 Ağustos 2023 Cuma 16:00’da Tol Kafe ikinci katında yapıldı.

Yarışmaya 76 kişi 377 fotograf ile katıldı. Jüri üyeleri Emekli Öğretim Üyesi, Sanatçı Halit Bardakçı, Ermenek Belediye Başkanı Mustafa Bozcu, Fotograf Sanatçısı Ahmet Esin, ERÇEV Başkanı, Diş Hekimi Osman Koçak’ın katılımlarıyla Öğretim Üyesi, Sanatçı Hasip Pektaş’ın başkanlığında 2 Ağustos 2023 tarihinde toplanarak öncelikle 22 kişinin 33 fotografını sergilenmesi ve katalogda yer alması için seçti. Jüri, uzun tartışmalar sonucunda oy birliğiyle “Pekmez Kaynatan Dadın” fotoğrafıyla Hüseyin Opruklu’ya Birincilik Ödülü, “Eski Evler ve Örtme” fotoğrafıyla Nadir Köksoy’a İkincilik Ödülü, “Yörük Çadırında” fotoğrafıyla Hasan Güzel’e Üçüncülük Ödülü, “Harpıştadaki Kedi” fotoğrafıyla Ayşe Çetiner’e, “Gökçesekili Kadın” fotoğrafıyla Veli Dölek’e ve “Yörükler” fotoğrafıyla İlhami Etçi’ye Mansiyon, “Harman Zamanı” fotoğrafıyla Habibe Alp’e, “Batırma” fotoğrafıyla Mustafa Büyükkafalı’ya, “Değirmenlik” fotoğrafıyla Mustafa Demirel’e, “Delik Kaya” fotoğrafıyla Enes Koç’a ve Turkuaz Gölü ve Çiçekler” fotoğrafıyla Cafer Ünlü’ye Onur Sertifikası verilmesine karar verdi. Abdullah Yaşar, Ahmet Berkay Yılmaz, Ahmet Göçmen, Asil Ceylan, Ayşe Opruklu (2), Emine Taşdemir, Hasan Güzel, İlhami Etçi (2), Mustafa Büyükkafalı, Mustafa Demirel, Mustafa Fişneli (2), Mustafa Gümüş (2), Nadir Köksoy (2), Ramazan Bahar, Sabahattin Özkan (2) ve Serpil Gündüz’ün fotoğrafları da sergilemeye değer gördü.

ERÇEV Başkanı, Diş Hekimi Osman Koçak’ın Ermenek’in tarihinin, kültürünün, mutfağının, geleneğinin ve eşsiz doğasının belgelendiği bu yarışmanın geleneksel hale gelmesi temennisi ile açılan sergiye katılan CHP Mersin Milletvekili ve Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, birincilik ödülü alan Hüseyin Opruklu’nun belgesini annesi Ayşe Opruklu’ya, CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, mansiyon alan İlhami Etçi’nin belgesini temsilen Hayati Etçi’ye, Ermenek Belediye Başkanı Mustafa Bozcu ise Cafer Ünlü’ye onur sertifikasını verdi.

ERÇEV’in bu tür etkinliklerle Ermenek turizmine katkı sağlayacağına ve geleceğe görsel bir miras bırakacağına inanıyoruz. Gelecek yıl yapılacak yarışmada bu yıl eksikliğini gördüğümüz Mennan Kalesi, Kayak Merkezi, Yamaç Paraşütü, Bulgur Kaynatma, Bandırma, Şehrana, Bağarası Yaşamı, Ceviz Çırpma, Deli Börek, Ekmek Kadayıfı, Ermenek Helvası ve benzeri konularda da fotoğraf görmeyi temenni ediyoruz. Ayrıca fotoğraf çekenlerin kompozisyona, özgünlüğe dikkat etmelerini ve lütfen şartnameyi dikkatli okumalarını rica ediyoruz.

Sergilenen fotoğrafların tamamı ERÇEV web sitesinde görülebilir. https://www.ercevvakfi.com/galeri/29/fotograf-yarismasi-sonuclari.html

Hasip Pektaş

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz