ERMENEK BARAJ GÖLÜNÜN ATIKLARDAN KORUNMASI

Türkiye’nin en büyük baraj göllerinden biri olan Ermenek Baraj Gölü, yıllardır Taşeli kentlerinden toplanan katı atıkların tehdidi altında idi. Hepimiz biliyoruz ki Taşeli Havzası kireçli /kalkerli bir yapıya sahip olduğundan geçirgendir. Yıllardır Ermenek ile Güneyyurt arasındaki Bileği denilen uçuruma benzer bir yerden, çöpler yolun alt tarafına dökülürdü. Yağmur ve kar yağışlarının etkisi ile buraya dökülen çöplerin erimesi ile oluşan olası kirlilik baraj gölüne gittiği ya da gideceği düşünülüyordu. Manavgat uçurumundan görülen Gezende Barajı’nın doğa ile bütünleşmiş güzel  görünümünü hayranlıkla izleyen Ermenek Halkı, burnunu dibindeki Baraj Gölü’nün de elbette temiz, sağlıklı ve güzel görünmesini arzu eder.

Eskiden Ermenek ile Güneyyurt arasında  çöp dökülen bu yerlere Piynar Kuşağı derlerdi. Piynar, yaz kış yapraklarını dökmeyen dikenli yaprağı olan bir çalıdır. Buralar kayalık ve sarp olduğundan kıl keçilerin yaşam alanları idi. Piynar ise onların kışları beslenebildiği önemli bir besin kaynağı olarak yörede bilinir. Hâlâ daha Bileği Çöplüğü yakınlarında çoban damlarının izine rastlamak mümkündür.

Bileği Çöplüğü, Baraj Gölü’nü kirletmeye aday bir realite olduğu gibi aynı zamanda yol güzergâhından geçen insanları da kokusundan rahatsız ettiği bilinen bir gerçektir.

Yıllardır Bileği Çöplüğü ve Taşeli katı atıkları ile ilgili yazılar yazılıp çiziliyor, defalarca biz de çöplüğün Ermenek Baraj Gölü’nü  ve insan sağlığını tehdit ettiğini yazdık durduk. 

Taşeli katı atıklarının insan sağlığına uygun bir yerde toplanıp etkisiz hâle getirilmesi için şimdiye kadar çok proje üretildi ama hayata bir türlü geçirilemedi. Şimdi öğreniyoruz ki yörenin katı atıkları Serper Köprüsü’nün batısında Tepebaşı-Elmayurdu sınırları içinde Karatepe’nin güneyinde bir yere dökülecekmiş. Taşeli Belediyeler Birliği’nin katı atık konusunda duyarlı olduğu biliniyor. Kaymakamlıklarımız da köylerdeki çöpleri toplama konusunda eskiye göre daha dikkatli bir çalışma içindeler.

Yöre halkının temennisi bir an önce çevreye fazla zarar vermeden katı atıklarla ilgili projenin hayata geçirilmesi ve havza suyunun kirlilikten arınmasıdır.

Bazı kaynaklara göre projenin yapıldığı ve ihale aşamasında olduğu,  tek sorunun parasal kaynak olduğu şeklindedir. Temennimiz odur ki, bir an önce parasal sorunlar aşılarak projenin hayata geçirilmesi ve çevrenin ve Ermenek Baraj Gölü’nün ve dere yataklarının kirlilikten arınmasıdır. 31.08.2015. Hasan ŞİMŞEK

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler

author

Emma Hayes

There I was in a hot yoga studio with plenty of bright natural light and bending myself into pretzel like positions for the very first time.

instagram