Ermenek BİLSEM (Bilim ve Sanat Merkezi) öğrenci kabulüne başladı

0

Ülkemiz genelinde sayılı il ve ilçede bulunan özel yetenekli çocuklarımızın mentörler (akıl hocaları) eşliğinde yetenekli oldukları alanlarda özel eğitim almalarını amaçlayan BİLSEM (Bilim ve Sanat Merkezi) Ermenek’te öğrenci kabulüne başladı.

Böylece özel yetenekli öğrencilerimizin ilçe dışına gitmeden, ailelerinin yanında eğitimlerini devam etmeleri ve yeteneklerini geliştirmesi sağlanmış oldu.

Ermenek Bilim ve Sanat Merkezi 13 Ocak 2022 tarihinde bakanlık onayı ile açıldı, 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılında, Ermenek Anadolu Lisesi binasında hizmet vermeye başladı. 2022 yılında yapılan BİLSEM Tanılama sürecinde Ermenek, Başyayla ve Sarıveliler ilçelerinden beş öğrenci seçildi. 2 Genel Zihinsel Yetenek, 2 Resim ve bir öğrenci de Müzik alanından seçilip Ermenek BİLSEM’e kayıtları yapıldı. 10 mentörlük eğitimi almış öğretmen kadrosu ile eğitime başlayan BİLSEM’in müdürü Ahmet Belen bu konuya ilişkin ermenekinsesi.com’a şunları söyledi:

”Beş Öğrenci ile çıktığımız BİLSEM yolculuğunda amacımız, bölgemizdeki çocuk ve gençleri sürekli ve hızla değişen dünyaya en iyi şekilde hazırlayarak, gelişmiş dünya ülkelerindeki akranları ile rekabet edebilir seviyeye ulaştırabilmektir. Çocuk ve gençlerimizin, dünyaya anlamlı katkılarda bulunmalarını sağlayacak eğitimi sunmak, onları ulusal ve uluslararası arenalarda söz sahibi olacak, geleceğin liderleri olarak yetiştirmek, beceri, yetenek ve yaratıcılıklarını en doğru şekilde ve üst düzeyde kullanmalarına destek olmak, onları millî, insani, manevi, ahlaki ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren; hür ve bilimsel düşünme gücüne, geniş bir dünya görüşüne sahip; lider, yapıcı, yaratıcı ve ülke kalkınmasına katkıda bulunan bireyler olarak yetiştirmektir.

Ermenek Bilim ve Sanat Merkezi, Taşeli Bölgesi olarak adlandırılan bölgemizde Ermenek ilçemiz başta olmak üzere Başyayla, Sarıveliler merkez ilçe ve köy okullarında öğrenim gören okul öncesi, ilkokul, ortaokul , lise öğrencilerimizi bilgi ve teknoloji çağının gereklerini yerine getirebilecek, 21. yüzyılın gerektirdiği bilgi ve becerilere sahip, eleştirel düşünme ve problem çözme, Yaratıcılık ve Yenilenme, Hız ve uyum, İletişim ve İşbirliği, Bilgi Okuryazarlığı, Girişimcilik ve Öz-Yönelim, Üretkenlik,  Liderlik ve Sorumluluk Dijital Okuryazarlık, Mühendislik becerisine sahip üreten, geliştiren bir nesil oluşmasını sağlayacak ortamlar oluşturmayı hedeflemektedir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz