Ermenek Devlet Hastanesi’nde EMG cihazı kullanılmaya başlandı!

0

Ermenek Devlet Hastanesi’nde uzun zamandır eksikliği hissedilen Elektromyografi cihazı, hastane yöneticilerinin yoğun çabaları sonucunda temin edilerek, sinir ve kas hastalıklarının teşhisinde kullanılmaya başlandı.

Sinir sıkışmaları, sinir ucu iltihapları, boyun ve bel fıtıkları gibi bir çok rahatsızlıkların teşhisinde kullanılan bu cihaz sayesinde, yöremizde yaşayan vatandaşlar artık büyük illere gitmek, çok uzun süre randevu bekleyip yüksek ücretler ödeyerek, rahatsızlıklarını teşhis ettirmek için çile çekmek zorunda kalmayacaklar.

Elektromyografi-EMG Nedir?

Elektromyografi; sinir kökleri, periferik sinirler ve kas hastalıklarına yönelik yapılan, sinir sistemine yönelik bir inceleme yöntemidir. El bileğinde sinir sıkışması, boyun ve bel fıtıkları, başta diyabete bağlı olmak üzere çeşitli nedenlerle ortaya çıkan sinir ucu tahribatını ortaya konması, saptanırsa rahatsızlığın ağırlığının gözlenmesine yaramaktadır. İnceleme doktorun şüphe duyduğu hastalığa yönelik olarak yapılmaktadır. Ortalama bir işlem 15 ila 45 dakika arasında sürmektedir.

Elektrik uyarısı yardımı ile sinir ileti hızları ölçülmekte, gerekli görülürse iğne EMG incelemesi ile bu hastalıkların kaslarda yarattığı sonuç ortaya konulabilmektedir. EMG incelemesi ile hastalığın tanısı, tedavi sonucu ve takibi yapılması sağlanabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz