Ermenek’de yeni bir dernek: ‘Ermenek Doğa Sporları Eğitim Kültür ve Turizm Kulübü’

1
Ermenek Doğa Sporları Eğitim Kültür ve Turizm Kulübü

Ermenek Doğa Sporları Eğitim Kültür ve Turizm Kulübü (ERDOK) adlı yeni bir dernek kuruldu.

Fırat Şekeroğlu’nun geçici başkanlığında hazırlanan tüzük ve başvuru dilekçesi bugün onaylanmak üzere Ermenek Kaymakamlığı’na verildi. Dernek tüzüğünün onaylanmasından itibaren üye kayıt işlemlerine başlanacak. Dernek merkezi olarak Polat İşhanı’nın 2. katında ofis kiralandı.

Derneğin kuruluş süreci ve amacına ilişkin geçici başkan Fırat Şekeroğlu ile bir söyleşi yaptık.

 • Ermenek’te şu an benzer dernekler varken siz neden yeni bir dernek kurma yoluna gittiniz?
 • Haklısınız. Şu an ERSEV, Ermenek Yelken Kulübü benzeri dernekler var. Ancak bu derneklerin hiç birisi bugüne kadar bir etkinlik ve yarar gösteremediler. Sadece tabela derneği olarak kaldılar. İlk başta biz de bu derneklerden birisi üzerinden örgütlenip çalışalım istedik ama hepsinde başka bir sorun çıktı. Bir yıldır sırf bu yüzden zaman kaybettik ve yeni bir dernek kurmaktan başka çaremiz kalmadı.
 • Bu dernek ile neyi amaçlıyorsunuz?
 • Ermenek ve çevresinin gözle görülen ya da bugüne kadar fark edilmemiş oldukça çok olanakları ve fırsatları var. Ne var ki bir o kadar da sorunları var. Bugüne kadar bu sorunların çözümünü ya Kaymakamlık üzerinden devletten ya da siyaset üzerinden Belediye’den bekledik. Oysa bizlerin, yani sivil toplumun da yapması gerekenleri hep göz ardı ettik. Şimdi bizler yani Ermenek’in gençleri olarak üzerimize düşen sorumluluğun farkında olarak bir şeyler yapmamız gerektiğine inanıyoruz.
 • Kurucular kurulunuzun ve yönetim kurulunuzun nasıl bir yapısı olacak?
 • Bu sorunuza önce yönetim kurulumuzu anlatarak başlayayım. Kuruluşumuz Valilik tarafından onaylandıktan sonra hızla başta Ermenek gençleri olmak üzere bir üye kayıt çalışması yapacağız ve yönetim organlarımızı olabildiğince genç arkadaşlardan oluşturacağız. Kurucular kurulumuz ise başvuru dilekçemizde de gördüğünüz gibi ülkemizin değişik şehirlerindeki Ermenek’li hemşerilerimizin kurdukları dernek ve vakıf başkanları ve bizlere inanmış abilerimizden oluşuyor. Sağ olsunlar onlar bizim bu fikrimizi olumlu buldular ve bizi desteklemek için kurucu oldular. Bundan sonra da her zaman arkamızda duracaklarına eminim.
 • Kısa vadede Ermenek için neler yapmayı planlıyorsunuz?
 • Bu konuda onlarca plan ve projemiz var. Bazılarını burada söyleyecek olursam: Turizm Bakanlığı’nca yapılması düşünülen Ermenek Turizm Master Planı için bir ön envanter çıkartılması ve yerel plan heyeti belirlenerek bir an önce turizm master planımızın hazırlanmasına yardımcı olunması, stadyumun durumu aktif hale getirilmesi ve bölgesel spor yarışmaları düzenlenmesi, Maraspoli Mağarası’nın geziye açılması, Firan Kalesi’nin geziye açılması, hafta sonları şehir ve çevre tur programlarının düzenlenmesi, büyük geminin kullanıma sokulması, yelken sporunun yaygınlaştırılması ve bir eğitim programının planlanıp uygulanması, kaya tırmanma eğitim alanı ve tırmanma kayalarının hazırlanması, şehrana etkinliğin ulusal bir festivale dönüştürülüp gelenekselleştirilmesi, Gençlik Merkezi’nin işlevsel bir hale getirilmesi, sudan kalkan yamaç paraşüt altyapısının oluşturulması, yat limanı için mendirek yapılması ya da yeni bir yer tespit edilmesi, Tekke’deki Kızılay’a ait taş binanın kullanılır bir hale getirilmesi, araç safari ve bisiklet safari için alt yapının oluşturulması, okullardaki öğretmenlerin mentörlük eğitiminden geçirilip özel yetenekli çocuklarımızın belirlenmesi için bir program başlatılması, yazları çocuklarımızın yaşama daha iyi hazırlanmaları için izci kampı benzeri eğitim ortamları yaratılması, Elektrik Santrali’nin yanındaki değirmenin aktif hale gelmesinin sağlanması, Mennan Kalesi’nin bakım ve restorasyonu için çaba sarf edilmesi, Ermenek Sanayi’nin başka bir yer bulunarak taşınması ve şu anki sanayi alanının üniversite alanına dahil edilerek, yapılması planlanan uygulama oteli ile birlikte düzenlenip yüksek okulumuzun güzel bir kampüse katılması için girişimlerde bulunulması, genç arkadaşlarımız arasından Ermenek Turizmi için acil ihtiyaç olan rehber yetiştirilmesi için çalışma başlatılması  gibi daha pek çok projemiz var. Ayrıca kurucu abilerimizin yönettikleri dernekler arasında da bir anlamda koordinasyon ve köprü görevi gibi bir misyon belirledik kendimize.
 • Bütün bunlar oldukça iddialı projeler. Altından kalkabileceğinizi düşünüyor musunuz?
 • Hayatta ölümden başka her sorunun çözümünün olduğu, inançla çabalarsak ve de kendimize güvenirsek aşılamayacak sorun ve gerçekleştirilemeyecek hayalin olmadığına inanıyoruz. Yeter ki abilerimiz, büyüklerimiz bize güvensinler ve bizlere destek versinler.
 • O zaman ernekinsesi.com olarak bize de, size destek olma sözü vermek ve enerjiniz daim olsun, kolay gelsin demek düşüyor.
 • Çok teşekkür ederim.

Kurucuları arasında farklı il ve ilçelerdeki Ermenek derneklerinin başkanlarının yer aldığı kurucu üyelerin listesi şu isimlerden oluşuyor:

""

Reşit Keskin (ERÇEV – Ermenek ve Çevresi Kültür ve Sosyal Dayanışma Vakfı Başkanı-İş İnsanı)
Ahmet İleri (KONER – Konya Ermenek’liler Kültür Dayanışma Derneği Başkanı)
Talat Seyhan (ERMENEKDER – Ankara Ermenek Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı-Diş Doktoru)
İsmail Semerci (Mersin Ermenek ve Çevresi Dayanışma Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı)
H. Ahmet Güven (Anamur Ermenek ve Çevresi Dayanışma Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı-İş İnsanı)
Eyyüp Çayır (Karaman İl Genel Meclis Başkanı-İş İnsanı)
Murat Kalan (İş İnsanı)
Ali Polat (İş İnsanı)
Osman Koçak (ERÇEV Yönetim Kurulu Üyesi-Diş Doktoru)
Mustafa Bozcu (Ermenek Belediye Meclis Üyesi-İş İnsanı)
Kadir Eşme (Ermenek Belediye Meclis Üyesi-İş İnsanı)
A. Bülent Bademci (Ermenek Belediye Meclis Üyesi-İş İnsanı)
Yağmur Değerli (Öğretmen)
E. Fırat Şekeroğlu (İş İnsanı)
Hulusi Oran (Yayıncı, Gazeteci)

 

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz