Ermenek köşe bucak ‘Sanal Dünya’da!

0

Türkiye’de bir ilk gerçekleşiyor ve Ermenek’in bütün yolları, tarihi ve turistik mekanları sanal ortama aktarılıyor.

ERDOK (Ermenek Doğa Sporları, Eğitim, Kültür ve Turizm Kulübü) tarafından hayata geçirilmeye çalışılan bir proje kapsamında, Ermenek’in ara sokakları ve bağ yolları da olmak üzere, tüm cadde ve sokakları, önemli binaları, turistik ve tarihi alanları Google Street View teknolojisi üzerinden, özel bir kamera ile çekimlerinin yapılarak sanal ortama aktarılma çalışmaları gelecek hafta başlıyor.

15 gündür deneme çekimleri ve alt yapı eksiklikleri tamamlanan proje, ilk aşamada Ermenek ve yakın çevresini kapsayacak. Yaklaşık 2 ay sürmesi planlanan bu aşama için Ermenekli İş İnsanları Sonay Gürgen, Faruk Soydemir ve Hıfsı Soydemir ile Karaman İl Genel Meclisi Başkanı Eyüp Çayır destek sağlıyorlar.

Google Street View, Google Maps ve Google Earth teknolojileri ile bütünleşik olarak dünyadaki birçok kamuya açık alanlardan caddeler boyunca ve önemli binaların içlerinin panoramik görüntülerinin izlenebilmesini sağlayan teknoloji servisine verilen isimdir.

Bu projenin tamamlanmasının ardından bütün Ermenek, ülkemizin ve dünyanın her yerinden 360 derecelik açılardan panoramik olarak izlenebilecektir.

Ermenek ve yakın çevresinin ardından, mevsim uygun olur ve proje uygulama finansmanı sağlanabilirse Kazancı ve Güneyyurt beldeleri ile birlikte bütün köyler de bu çalışma kapsamına alınacaklar.

ERDOK yetkilileri, ‘gelecek baharda ise Başyayla ve Sarıveliler ilçelerimizin bu projeye dahil edilmesinin planlandığını’ belirttiler.

Projenin sonuçlanması halinde, ülkemizde ilk kez bir ilçenin tüm yol ve önemli mekanları sanal ortama aktarılmış olacak.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz