Ermenek Kültür ve Turizm Derneği kuruluyor

2
4306
Ermenek Kültür ve Turizm Derneği kuruluyor

Bu yıl ilki yapılması düşünülen ‘Şehrana Şenliği’ etkinliğinin planlanması amacıyla yapılan toplantıda, şenliğin yapılma kararı yanında bir an önce Ermenek Kültür ve Turizm Derneği’nin kurulması kararı çıktı.

Ermenek için ekonomik, kültürel ve tarihi bir miras olan ‘Şehrana (Şırahane)’ olgusunu tanıtmak ve bu üretim kültürünü tüm dünyaya anlatmak amacı ile, bu yıl ilk bir denemesi yapılması düşünülen ve ‘Şehrana Şenliği’ olarak adlandırılan etkinlik için bir ön toplantı Selçuklu Otel’de yapıldı. 

Toplantıya katılan, Osman Alan, Abdullah Aytınaz, Mustafa Dereli, Orhan Dereli, Yağmur Değerli, Ahmet Duran, İlhami Etçi, Soydan Evci, Mustafa Gürdal, Savaş Kapan, Özgür Karamanlı, Hulusi Oran, Özlem Üçtaş, Çağlar Yılmaz ve Şifa Yılmaz, şenlik programının yanı sıra gerek bu tür organizasyonların geliştirilerek yaygınlaştırılması, aynı zamanda  sanat, kültür ve  turizm alanında Ermenek’in en büyük sorununun örgütlenme ve öncülük etme eksikliği olduğu düşüncesi ile, en kısa zamanda bu amaca yönelik bir dernek kurulması gerektiği konusunda fikir birliğine vardılar. 
Toplantıya katılanlar, bu amaca yönelik Yağmur Değerli, Özgür Karamanlı ve Abdullah Aytınaz’dan oluşan üç kişilik bir çalışma grubu oluşturarak, dernek kurulması için, başta tüzük hazırlığı olmak üzere bürokratik işlemlerin başlatılması ve kurucular listesinin bir an önce hazırlanarak kuruluş başvurusunun yapılmasını kararlaştırdılar. 
Toplantıda ayrıca, dernek kuruluş sürecinin bu kısa zamanda tamamlanamasa bile, toplantıya katılan herkesin destek ve katkılarının yanında Özlem Üçtaş, Ahmet Duran ve İlhami Etçi öncülüğünde Eylül ayının ikinci ya da üçüncü hafta sonunda üç gün sürecek olan ‘Şehrana Şenliği’ etkinliğinin yapılması kararlaştırıldı. Şenliğin salgın hastalık kurallarının ve sınırlamalarının da göz önüne alınarak, bu yıl minimum katılımla bir demo niteliğinde planlanması, çıkabilecek sorun ve eksikliklerin giderilerek gelecek yıla çok daha geniş katılımlı ve içerikli bir şenlik çalışmasına hazırlanılması kararlaştırıldı.

Önceki İçerikHazıra Dağ Dayanmaz!
Sonraki İçerikSandıklı mahallesine Domates biber çekme makinesi

2 YORUMLAR

  1. Çok iyi bir fikir gibi görünüyor. Hiçte tabanı ve samimiyeti olmayan kültür sanat şenlikleri yerine ceviz bayramı özellikle toplantının ana teması şehrana şenlikleri teması çok daha yerli çok daha geçmişi olan kabulu kolay fikirler. Tebrikler inşallah başarılı olursunuz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here