Ermenek’in yetiştirdiği bir çınar daha devrildi

0
Prof. Dr. İbrahim Ceylan

Ermenekli bilim insanı Profesör Doktor İbrahim Ceylan bir süredir tedavi görmekte olduğu İbni Sina Hastahanesi Yoğun Bakım Ünitesi’inde dün vefat etti.

1932 Ermenek’te doğan İbrahim Ceylan ilk öğrenimini Ermenek’te tamamladı. Orta öğrenimi Konya’da, lise öğrenimini de Antalya’da tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Tip Fakültesi’nden mevzun oldu. İlk görev yeri “Kula Sağlık Merkez Hükümet Tabipliğin olan Caylan, İzmir’de yaptığı yedek subay olarak yaptığı askerlik görevinin ardından, 1960 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi 1. Cerrahi Kliniği’nde asistan olarak göreve başladı. 1969 yılında aynı klinikte öğretim üyesi oldu. 1960 yılında da aynı zamanda Strazbourg Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde de görev yaptı. Bu çalışmaların, sonucu uluslar arası tıp literatüründe ismi yayınlandı. Strazbourg dönüşü 1969 yılında Ankara Tıp Fakültesi’nde tekrar göreve başladı. Uzun ve başarılarla dolu bir yaşamın ardından İbrahim Ceylan bir suredir İbni Sina Hastahanesi’nde yogun bakim tedavisi görmekteydi.

Dün vefat eden İbrahim Ceylan için yarın Ankara’da, yıllarca görev yaptığı üniversitesinde yapılacak törenin ardından cenazesi memleketi Ermenek’e getirilerek Çarşamba günü Sipas Camii’nde kılınacak namazın ardından aile mezarlığına defnedilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz