FİKRET ÜNLÜ VE MEMLEKET HASRETİ ( I )

FİKRET ÜNLÜ VE MEMLEKET HASRETİ ( I )

Önceki  Gençlik ve Spor bakanlarımızdan Fikret ÜNLÜ  ile tanışmam çok geç oldu. Partisinde genel muhasiplik yaptığı bir yaz döneminde  Ankara’yı gezip dolaşırken, tesadüfen partisinin önünden geçerken  kendisi ile tanıştık ve görüştük. Yılını hatırlamıyorum. Daha sonra bakanlık yaptığı dönemlerde ERÇEV’in kuruluş aşamasında ve sonrasında   kendini yakından tanıma imkânımız oldu. 2011 seçimlerinin propaganda döneminde, kendilerine ciddi ölçüde destek verdik.  Ayrıntılara girmeyeceğim ama yöreden hizmet almış kişiler ve kuruluşlar ona yeterli desteği vermekten kaçındılar. Bir de CHP’nin klasik yapısı, ben bilirim ben yaparım,  anlayışının tekelci zihniyeti, diğer yandan parti içi bencil düşünceler, canı gönülden verilmeyen destekler, Fikret Bey’in seçimi  kaybetmesine neden oldu. 2011 seçimlerinden sonra siyaseti tamamen bıraktı, hemşehrileriyle, dostlarıyla, spor yaptığı arkadaşları ile mezun olduğu okul olan İvrizlilerle vaktini geçirmeyi yeğledi.

Fikret ÜNLÜ, bakan olunca ve sonrası gördüğüm kadarı ile “ dünyaları ben yarattım” havasına hiç girmedi. Onunla hep topluluk içinde konuştuk ve görüştük. Bir defasında Ataköy 5. Kısım Camisi’nde kaldırılan bir cenaze sonrası yaklaşık iki saat bir yemekte baş başa beraber olduk, sohbet ettik. Hatıralarını yazdığını, günlük tuttuğunu söyledi. Yaşamı hakkında bir kitap yazmayı düşünürse kendisine yardımcı olacağımı söyledim. Bu konuda bana bir dönüşü olmadı.

Benim Fikret ÜNLÜ’ye  olan hayranlığım, bir siyasiden, bir bakandan çok, üzerine almış olduğu Spor Bakanlığı görevini  hücrelerine kadar benimsemesi ve yapması gereken hizmetleri hakkıyla yapmış olmasıdır. Sırtında çantası, dağcılık ekibi ile Ağrı Dağı’na tırmanışı görselleri bugün dahi hafızamda taptaze duruyor. O Spor Bakanlığını yaparak, yaşayarak yapmış tek T.C. Spor Bakanı olduğunu bilmemizde yarar var.

Milletvekilliği ve bakanlık yaptığı dönemde ilimiz Karaman’a yaptığı hizmetleri insanlar hep söylüyor. Bizler de duyuyor ve görüyoruz. Bana göre devletin ekonomik yönden  kıt imkânlarının  olduğu dönemde, kişisel  gayretleri ile Ermenek Fikret Ünlü Yatılı  Bölge Okulu’nu ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası  tarafından yaptırılan Öğretmen Okulu’nu yaptırtmış olması her türlü hizmetin üzerinde nitelikli bir eğitim hizmeti olduğunu düşünüyorum.

2006 yılında yazmış olduğu “MEMLEKETİM “ şiirini Yeşil Ermenek Gazetesi’nde 2011 yılının 30 Nisanı ve bir sonrası haftasında yorumlamış ve memleketimin (Taşeli Yöresi ) geleceği  hakkında  düşüncelerimi  yazmıştım.  Fikret ÜNLÜ”nün  yazmış  olduğu “ Memleketim “ şiirini önümüzdeki haftalarda yorumlayacak ve onun doğduğu yerlere ne kadar bağlı olduğunu ve sıla özlemi ile yanıp tutuştuğunu göreceğiz.

Şimdi hasta olan Fikret ÜNLÜ bakanımıza Allah’tan acil şifalar diliyorum. 15.02.2019 Hasan ŞİMŞEK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Eklenenler

author

Emma Hayes

There I was in a hot yoga studio with plenty of bright natural light and bending myself into pretzel like positions for the very first time.

instagram