Firan Kalesi Seyir Terası Projesi’nde sona doğru!

0

Ermenek Firan Kalesi üzerinde, yıllardır yapılması düşünülen ‘Gezi Yolu ve Seyir Terası’ çalışmasında sona yaklaşıldı.

Ermenekli hemşerilerimizin uzun zamandır talepleri olan bu proje ile ilgili yaklaşık dört ay önce ERDOK tarafından başlatılan çalışma, hemşerimiz Lütfi Elvan ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan’ın ve İl Genel Meclis Başkanı Eyyup Çayır’ın destekleri ile geçtiğimiz ay proje aşamasına getirildi. Konya’da özel bir proje firması, Kültür ve Turizm Bakan’lığı tarafından görevlendirildi. Proje bu hafta tamamlanarak Konya Anıtlar Kurulu’na sunuldu ve onaylandı. Son olarak bu hafta sonuna kadar alınacak olan AFAD onayının ardından Ermenek Kaymakamlığı öncülüğünde proje uygulamasına başlanması bekleniyor.

Proje, Firan Kalesi’ne giden köprüden başlayarak korumalı ve güvenlikli bir yürüyüş yolu ile birlikte Kale üzerindeki Öksürük İni’ne kadar bir yol ve Öksürük İni’nde oturma alanları ve seyir teraslarından oluşuyor.

Başlangıçta, ERDOK (Ermenek Doğa Sporları Eğitim Kültür ve Turizm Kulübü) tarafından bütün kalenin, 72 Merdiven’in ve Maraspoli Mağarası’nın da proje kapsamına alınması talep edilmişti. Bu gün ERDOK tarafından yapılan açıklamada ”uygulama ve izin alma zorlukları düşünülerek, ilk etapta Öksürük İni’ne kadar olan kısmın tamamlanması üzerine bakanlık yetkilileri ile bir mutabakatımız oluştu. Bu aşamanın uygulanmasının ardından diğer alanların, yani bütün Firan Kalesi ile Maraspoli Mağarası’nın da gezilebilmesi için de talep ve çalışmalarınızı yoğunlaştıracağız’’ denildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz