Firan Kalesi ve Maraspoli Mağarası’nı Ermenek turizmine kazandırmak için çalışmalar başladı!

0

Ermenek’te halkın gezisine kapalı olan Firan Kalesi ve Maraspoli Mağarası’nın gezilebilir hale getirilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Konya’dan gönderilen teknik ekip bu gün her iki alanda da incelemeler yaptı.

Uzun süredir Ermenek halkının öncelikli talepleri arasında olan, Firan Kalesi ile devamındaki 72 Merdiven’in ve Maraspoli Mağarası’nın projelendirilip, kurumlardan gerekli izinlerinin alınarak halkın ve turizmin hizmetine sunmak amacı ile başlatılan çalışma üzerine, hemşerimiz Lütfi Elvan‘ın özel çabaları ile bu gün Müdür Yardımcısı İnşaat Mühendisi Hanifi Kartal, İnşaat Mühendisi Önder Akıncı, Mimar Fatma Nur Demir ve Uzman Arkeolog Halil İbrahim Kunt‘dan oluşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Konya Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü Teknik Heyeti Ermenek’e gelerek her iki alanda da incelemelerde bulundu.

Saat 12.00 de Ermenek’e gelen teknik heyet Kaymakam Vekili Dr. Erdal Bilgiç‘i ziyaret etti. Burada Bizans Tarihçisi Dr. İlker Mete Mimiroğlu, Ermenekli İş İnsanı Hasan Kalan ve ERDOK Yönetim Kurulu Üyesi Hulusi Oran ile bir toplantı yaparak alanlar hakkında Hulusi Oran’dan ön bilgi aldı. Ardından Firan Kalesi’ni ve Maraspoli Mağarası’nı gezerek bilgi ve görüntü alan heyet, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunacağı ön raporu ve proje fizibilitesini hazırlamak üzere Ermenek’ten ayrıldı.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz