GARAYERİN KÖR DİBİNE

 
Ölçerler metreyle çakarlar kazığı
Fakıra fukaraya çok ettiler yazığı
Kiminin harçlığı yok kiminin azığı
Gardaş nasıl unutayım  bu acıyı
 
İZİRAP EDENLERE IZDIRAP ÇEKTİRENLER
 
İrecep emmim iki laf dedi: “ İzirabımdan deyemedim. Elağaşı”. Bu sözler karşısında bütün memleket gamıttı  galdı. Gıliğini yitirmiş alagabış gibi şaştı kaldı herkes. Gara lastiği bilmiyordunuz da onu da İrecep emmimden öğrendiniz. Şimdiye kadar nöğürüdünüz siz ayanam !  Bozdağda kuyruk mu sallardınız, yoksa tangıdı beleginde goşmar mı govalardınız!  Eşkiyayayla sağda solda kürdüğüşürken elalem ne der deyi heç düşünmediniz. Yüzünüz gırcaşmadı bile. O zaman zehniğizde ne gariban vardı, ne de başka bir şey. Garayerin kördibine getmesi gereken insanlarla fingirdeşmektir sizin işiniz. Hem mahalleyi yakıyorsunuz, hemde mahalle cayır cayır yanarken düğün yapıp  teftere gelini gibi heç ortadan çıkmıyorsunuz..Eleğaşı heç utanmadınız. Garayerin kör dibine kadar yolunuz var.
      
GURSAĞIMIZDAN HARAM LOKMA GEÇMEZ
 
 Deyeceğimiz çoktur bizim. Yeyeceğimiz olmasa bile haram dıkım geçmez ümüğümüzden. Gursağımız çok şey istemez bizim. Guru keş, guru soğan, yanında eğrim olsun yeter bize. Böyüklerimizden böyle öğrendik biz.  Böyanam rahmetli hep anlatırdı. “”Oğlum gıtlık oldu kırklı yıllarda. Karınca çaydan karşıdan karşıya geçti o yıllarda. Darı kekiçini guruttuk. Öğüttük  un yaptık onu yedik. Dikenleri biçtik guruttuk saman ettik mallara yedirdik”” derdi. Allah rahmet eylesin. Yavan öğünlerimiz çok olmuştur bizim amma haram öğünlerimiz asla olmamıştır. Ermenek halkı sürekli kuytuda kalmıştır.Hep ayağuçtadır. Devamlı sömürülmüştür. Memlekette bir sürü ganere var. Bu ganereler Ermenek halkını her seferinde dalamıştır. Ermeneklinin iki yakası bir araya gelmemiştir hiç. Gahbe gavırın enikleri dat vermez bize. Aza kanaat eden halkımız devletine yelli zıgarmaz. Senelerdir kaşıkla verdiklerini çömçe ile geri aldılar. Üvey evlat muamelesine maruz kaldık. Gurada duruyoruz artık. Gürpedek gattan aşağı gedeceğiz. Her şeyin bir gareri var. Müzmühal olmak üzereyiz. Timin umudumuz kalmadı artık. Kimseye güvenceme kalmadı. Hökümete güvencemiz kalmadı. Yoydular bizi. Bitirdiler. Allah böyük. Engücü bu devran dönecektir. Elkit gibi dursakta bu aralar, gavsaramız daralsa da, cinimiz civildeşse de Zamanı gelince tarpadak ayağa kalkacağız. O zaman karşımızda herkes faldır faldır edecek.
       
GIRAN GİRSİN
 
 Memleketim usul usul uçuruma giderken, gursaklarında haram lokmayla lüks arabalarla eşgirenler gara yerin kör dibine getsin. Vatanı satanlar geberokuna uğrasın.Madencilerin hakkını vermeyenlere hışım ensin. Din üzerinden halkı sömürenlerin “sırtı yer beklesin, gözü pardı beklesin. Haine merhamet edenler çelengi dibinde gunnasın. Sürüm sürüm sürünsünler. Yatacak yer bulamasınlar emi! 
Sizlere Kemancı Ali’nin bir dörtlüğü ile veda ediyorum
 
Ermenek dedikleri bir kaya dibi
Uçurumda kalmış bir adam gibi
Çalıştır Fehmi ağa şu külüstür cibi
Sokaklarında gezelim de yola benzesin..

İLHAMİ ETCİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler

author

Emma Hayes

There I was in a hot yoga studio with plenty of bright natural light and bending myself into pretzel like positions for the very first time.

instagram