Geleceği Görmeliyiz

                               GELECEĞİ GÖRMELİYİZ

 

   Değerli okuyucularım, Alanya’da Avukat “Alsav Başkanı” değerli kardeşim yazar İsmail Yıldız’ın daveti üzerine 12-13 Aralık 2015 tarihinde İç Anadolu’yu, Akdeniz’e Alanya’ya bağlayan en kısa yolu ve Karacaoğlan’ı sunum yaptım. Bu bildiride (Konya, Sarıveliler, Alanya Yolu) çok ilgi gördü. Bugün Alanya’nın Mahmutlar Beldesi ile Kuş Yuvası, Çay arası, Gödürediği, Sarıveliler İlçesi,Ermenek, Başyayla arasındaki güzergahtan söz etmek istiyorum.

   “Aldığımız bilgilere göre Mahmutlar Beldesi ile Kuşyuvasındaki ilk tünel ile Mahmutlar arası (25) km’dir. Öğrendiğimize göre 0+000-25+000 Km’ler arası proje ihalesi yapıldı.Bu kapsamda, zemin etütleri yapılıyor. Jeolojik etütleri yapılıp projelendirmesi yapılıyor. 25+000-33+000 Km arasının elektro mekaniği tamamlanıyor. Elektrik bağlantıları yapılıyor. 33+000-57+900 Km arasının yol yapım işleri devam ediyor.” Mahmutlar ile Kuşyuvası arasındaki güzergahın (2) yıl içinde trafiğe açılacağının planlandığı bildirilmiştir.

   Çayarası güzergahında yol yapım çalışmaları hızla devam ediyor. Göksu Piknik- Fakırcalı köyü ile Sarıveliler arasındaki güzergahta da yol yapım çalışmaları devam etmektedir.

   Çok sarp dağ silsilesindeki “Kusyuvası” nda da (3) tünel yapılmış resmi olmasa da trafiğe açılmıştır.

   Dünyada (30) ülke gezen yıllardan beri bendenize bu güzergahlar hakkında beni o yerlerde gezdirerek değerli bilgiler sunan, aynı zamanda o yaylalarda da yaz aylarında oturan aziz dostum Alanyalı Hasan YALÇIN Bey bana şu bilgileri sunar. “Kuş yuvasındaki beş tünelden başka Çay arası (Gödüredi) bölgesinde 1- Karapınar 2-Aygır Geçidi Tüneli,3-Deliktaş Tüneli, 4-Çayarası Yarıkkaya Tüneli,5-Fakırcalı 6-Kızılsu Tüneli,7-Çamsuyu Tüneli, 8-Uçansu tünelleriyle toplam Kuş Yuvası tünelleri dâhil hepsi (11) tüneldir.

   Köprüler: 1-Gödüredi de Karapınar Köprüsü 2-Sarı Murt Köprüsü,3-Çayarası Köprüsü (Avlağa Çayı üzerinde) Gevne çayının geçtiği Çay arası yöresine halk dilinde Gödüredi denir.

  GÖDÜREDİ’DE ELEKTRİK ÜRETİMİ:

Geven barajından tünele dağların yüksel yamacından sular (eski orman deposu bölgesine kadar-“yaklaşık 4 km”) yeni kurulan elektrik santraline getirilerek yüksekten akıtılarak elektrik üretiliyor, su tekrar çaya bırakılıyor.
Bu santralden sonra bent tutularak Fakır çalı köyü (Göksu Piknik) çevresinde dağın yamacından tekrar tünelle su akıtılarak (5) km sonra Şırk köyünde tekrar kurulan elektrik santralinde elektrik üretiliyor. Bu güzergâhta Alanya, Sarıveliler ilçesi ile Konya yolu üzerindedir.

 

   SONUÇ: Özetle çoğunlukla yeni nesil beton evlerin içinde yaşıyor. Doğayı gereği gibi yaşayamıyor. Deniz kenarındaki evler sıcak ve nem içindedir. Yaylada doğanın içinde yaşamak cana can katıyor. Öyle ise bugünden tezi yok Alanya kaymakamlığı, Alanya belediyesi Gödüredi Bölgesi için (50-100) yıl geleceği görerek Çayarasında, Gödüredi de iyi bir yerleşim planı yapılmalı, evler betonsuz, iki katı geçmeyen konaklama yerleri, yollar, caddeler, sokaklar, parklar akla uygun olacak şekilde yapılmalıdır. Bu güzergâhta yol iki üç yıl sonra bitince Alanyalılar, turistler, devlet dairelerinde çalışanlar mesai bitiminde bir saate kalmadan kendilerine taze can bulacakları Gödüredi’ye, Çayarası’na Barcın Yaylasına gidip sabah yine isteyen görevlerine dönebilecektir. Geleceği görmek halkımızın büyük yararına olacaktır.

   Alanya’nın bu yeni yerleşim bölgesi de Taşeli’ni (Ermenek Sarıveliler Başyayla) büyük ölçüde etkileyecektir. Turistler Taşeli’nde taze can bulacak temiz hava soluyacaktır. Buz gibi sular içecektir. Yaylada nem sıfırdır. Bugün bile Sarıveliler, Ermenek Başyayla Alanya ile iç içedir. Taşeli’nin (Ermenek Sarıveliler Başyayla) kirazı, elması ve diğer ürünleri Alanya’da daha pahalı, daha çok müşteri bulmaktadır çünkü ürünleri doğaldır. Damak tadı bir başkadır. Halkımızın ve turistlerin Sarıveliler’den Ermenek’e ulaşan güzergâhta bulunan Tepebaşı’nda ölümlere sebep olan Müslüm GÜNDÜZ virajı ile Serper ’deki virajlarda bir an önce yapılmalıdır.

   Konya ile Sarıveliler Alanya güzergâhı Akdeniz’e ulaşan en kısa yol olduğundan trafik büyük ölçüde artacak bu güzergâhta yol trafiğe tam açılınca vatanımıza milletimize çok büyük yararlar sağlayacaktır. Gelecek bizimdir.

 

                                                                            DOĞRUDAN DOĞRUYA

                                                                            MUSTAFA ERTAŞ

                                                         GAZETECİ ARAŞTIRMACI YAZAR

                                                                            09.09.2016- KONYA

                                                                            GSM:05058743303

  

                                                                                                                                        

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler

author

Emma Hayes

There I was in a hot yoga studio with plenty of bright natural light and bending myself into pretzel like positions for the very first time.

instagram