Genç arkadaşlar sizin için: Siz neden bir Udemy kurucusu olmayasınız?

0

Udemy (veya Udemy.com), yetişkinlere ve öğrencilere yönelik, alanında profesyonel gönüllü eğitmenler tarafından oluşturulan kursları içeren eğitim teknolojisi, kitlesel çevrimiçi açık ders ve bir çevrimiçi öğrenme platformudur.

Udemy’yi kimler ve nasıl kurdu?

2007 yılında, Udemy kurucusu Eren Bali, Türkiye’de yaşarken canlı bir sanal sınıf için yazılım geliştirdi. Ürünü herkes için ücretsiz yapma potansiyeli gördü. Türkiye’de hayallerini yeterince geliştiremeyeceğini görünce 2009 yılında ABD’ta Silikon Vadisi’ne taşındı. 2010 yılının başlarında Bali, Oktay Çağlar ve Gagan Biyani Udemy adlı bir şirket kurdular.

Udemy’nin gelişimi:

Şubat 2010’da, kurucular risk sermayesi fonlarını artırmaya çalıştılar ancak fikir yatırımcıları etkileyemedi ve Gagan Biyani’nin dediğine göre 30 kez reddedildi. Buna cevaben, 2010 yılının Mayıs ayında, ürünün gelişimini yeniden başlattılar ve Udemy’yi ortaya çıkardılar. Birkaç ay içinde, 1000 eğitmen yaklaşık 2.000 kurs oluşturdu ve Udemy’nin yaklaşık 10.000 kayıtlı kullanıcısı oldu. Bu olumlu piyasa tepkisine dayanarak, başka bir finansman turu girişiminde bulunmaya karar verdiler ve Ağustos ayına kadar girişim fonunda 1 milyon dolar topladılar.

Ekim 2011’de, şirket 3 milyon dolar, 12 milyon dolar fon daha bularak Udemy’nin toplam fonunu 16 milyon dolara çıkardılar.

22 Nisan 2014 tarihinde Udemy’nin Operasyon Genel Müdürü Dennis Yang’ın Eren Bali’nin yerine CEO olarak atandı.

Mayıs 2014’te Udemy, 32 milyon dolar ve Haziran 2015’te 65 milyon dolarlık bir başka fonla da şirket artık uluslararası bir eğitim altyapısına dönüştü. Udemy Hindistan’da bir Yetenek Okulu açmak için başka bir çevrimiçi öğrenme evi olan Skillsdox Inc of Canada’ya katıldı.

5 Şubat 2019’da Udemy, şirket yönetim kurulunun Gregg Coccari’yi yeni icra kurulu başkanı olarak atadığını açıkladı.

Bugün geldiğimiz noktada Udemy:

Udemy, 40 milyondan fazla öğrenciye ve 65’ın üzerinde dilde 50.000 öğretim görevlisine sahiptir. 480 milyondan fazla kurs kaydı yapılmıştır. 180’dan fazla ülkeden öğrencilerin ve eğitmenlerin bulunduğu Udemy kullanıcılarının büyük bir bölümü ABD dışında bulunuyor. Udemy’de ayrıca 7.000’den fazla işletme müşterisi var ve iş gazetesi Fortune, şirketlerin (Udemy for Business) %80’inin çalışanlarını terfi ettirmek için Udemy kullandığını belirtmiştir. Öğrenciler, büyük ölçüde işle ilgili becerilerini geliştirme aracı olarak kursları almaktadırlar. Udemy, şirket çalışanları için ders oluşturmak isteyen kurumsal eğitimcileri çekmek için özel bir çaba sarf etmiştir.

Udemy, eğitmenlerin seçtikleri konularda çevrimiçi kurslar oluşturmalarına izin veren bir platformdur. Eğitmenler Udemy’nin kurs geliştirme araçlarını kullanarak kurs oluşturmak için video, PowerPoint sunumları, PDF belgeleri, ses dosyaları, zip dosyaları ve canlı dersler yükleyebilmektedirler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz