Hemşehrimiz Yönetmen Emin Alper 8 dalda ödül aldı

0
2018
Hemşehrimiz  Yönetmen Emin Alper 8 dalda ödül aldı

52. Siyad Ödülleri, sahiplerini buldu. En İyi Film dâhil 8 dalda ödüle layık görülen Kız Kardeşler, bu yıl ödül törenine damga vuran film oldu.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyelerinin oylarıyla belirlenen 52. SİYAD ÖdülleriTuğrul Türek‘in sunumuyla online olarak gerçekleşen ödül töreni ile sahiplerini buldu. SİYAD’ın YouTube sayfasından canlı olarak yayınlanan ödül töreninde, geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz sinema yazarı Cüneyt Cebenoyan da anıldı.

SİYAD üyelerinin 2019 yılında Türkiye’de sinemalarda gösterime giren yerli yapımlar üzerinden yaptığı oylama sonucunda belirlenen adaylar arasında 11 adaylıkla ön plana çıkan yapım olan Kız Kardeşler, ödül törenine de damga vuran film oldu. Emin Alper‘in son filmi, En İyi Film dâhil sekiz dalda ödüle layık görüldü.

En İyi İlk Film ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Füsun Demirel) ödüllerine layık görülen Görülmüştür iki ödülün sahibi olurken; Küçük Şeyler, Sibel, Ablam, 13+, Gulyabani, Kraliçe Lear filmleri birer ödülün sahibi oldu.

Alican Yücesoy, Küçük Şeyler filmiyle En İyi Erkek Oyuncu ödülünün sahibi olurken, En İyi Kadın Oyuncu ödülünü Sibel filmindeki etkileyici performansıyla Damla Sönmez kazandı. En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Füsun Demirel (Görülmüştür), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ise Kubilay Tunçer (Kız Kardeşler) seçildi.

SİYAD, yılın en iyi yabancı filmini bu yılın başında seçmiş, en çok oy alan 20 film açıklanırken, En İyi Yabancı Film ödülünün sahibi Parasite olmuştu. Ödül, Parasite’ın Türkiye’deki ithalatçısı olan Bir Film‘e sunuldu.

Onur Ödülleri, oyuncu Zuhal Olcay ile belgesel sinemacı Thomas Balkenhol’a, Emek Ödülleri ise İZ TV kurucusu Coşkun Aral ve Prof. Sami Şekeroğlu ile Prof. Sami ŞekeroğluSinema TV Merkezi’ne emek vermiş Sinema Televizyon Bölümü mezun ve öğrencilerine verildi.

Önceki İçerikMustafa Arı vefat etti
Sonraki İçerikHak-İş Başkanı'ndan Kaymakam Batuhan Taşgın'a ziyaret

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here