İliç’te maden faciası: dokuz işçi göçük altında!

0

Erzincan’ın İliç ilçesinde Anagold şirketine ait 10 milyon metreküp hacimli Çöpler Altın Madeni‘nde dün meydana gelen toprak kayması faciasında en az 9 işçi göçük altında kaldı. 800 metre hareket ettiği belirtilen toprak yığınının, siyanür ve sülfürik asit ile yıkanmış malzemelerden oluştuğuna yönelik açıklamalar geldi. Bölgede 827 personelle gerçekleştirilen arama ve kurtarma çalışması sürüyor. Heyelana ilişkin adli soruşturma başlatılırken, siyanürlü toprağın Fırat Nehri’ne ulaşmaması için önlem alındı.

AFAD Başkanı Okay Memiş, “Arama kurtarma ekibi sayısı yeterli. Bakanlarımız burada ve dokuz işçimize ulaşmak için her türlü yöntemi deniyoruz. Bütün imkanları seferber ettik. Her şey kontrolümüz altında” dedi.
“Daha önce de siyanür sızıntısı olmuştu”
Altın madenlerine karşı mücadele eden Sedat Cezayirlioğlu ise T24’e Çöpler’de daha önce de siyanür sızıntısı olduğunu aktararak, “Daha önce de siyanür sızıntısı olmuştu. Erzincan’ın İliç ilçesi Çöpler Köyü’nde 2010 yılından bu yana faaliyet yürüten Anagold (SSRMining+Lidya Madencilik) firmasının altın arama maden sahasındaki siyanür sızıntısı raporlara konu olmuştu, cezalar verilmişti. Avukatlar ve meslek odaları bununla ilgili yetkililerin yargılanmasını talep etmişti”  dedi.
4 kişi gözaltına alındı:
Erzincan İliç’te siyanürlü toprağın kaymasından sonra başlatılan soruşturma kapsamında saha sorumlusunun da aralarında bulunduğu dört kişi gözaltına alındı.
İlhan Cihaner: Devlet tüm kurumlarıyla bu yağmacı sistemin arkasında duruyor
Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı olduğu dönemde İliç Altın Madeni soruşturması açan İlhan Cihaner, “Etkin bir soruşturma yapılmadı, orada büyük bir kaza yaşandığı halde tekrar çalışma izni verildi. Sürekli alanını genişletiyor ve tüm Türkiye de maalesef seyrediyor. Erzincan’daki altın madeni kuruluşundan itibaren şaibeli. Yani sadece siyanürle altın çıkarma projesinin ortaya koyduğu riskler, tehditler açısından değil. Örneğin bir siyasiyi kendisine ortak ederek işlerinin ‘yolunda gitmesini’ sağladı. Bu şirketin ortakları siyaseten güçlü isimlerden seçilmiş. Bunların etkisi olmadığını söylemek herhalde saflık olur.” dedi.
Kaza dünya basınında:
Britanya’nın önde gelen gazetelerinden The Guardian, uzmanların toprakta siyanür bulunuyor olma ihtimalinin kayıp madenciler için arama kurtarma çalışmalarını zorlaştırdığını ifade etti. Gazete, çevre aktivistlerinin 2022’de yaşandığı belirtilen bir siyanür sızıntısından bu yana madeni kapattırmaya çalıştığını ifade etti.
Britanya kamu yayıncısı BBC de Türkiye’de son zamanlarda maden kazalarının sıkça yaşandığını belirtti. 2022’deki Amasra maden faciasında 42 kişinin öldüğünü hatırlatan BBC, siyanürlü toprağın çevreyi zehirleyebileceğine dair bir uzman yorumuna yer verdi.
“Kontaminasyon önlenemezse…”
Voice of America, felaketin yaşandığı bölgede çekilen görüntülerin toprağın önündeki her şeyi yuttuğunu gösterdiğini ifade etti. VoA, Fırat Nehri’nin madenin yakınında bulunduğuna dikkat çekerek, “Kontaminasyon durdurulamazsa çevredeki hayat zarar görebilir” yazdı.
Reuters’ın aktardığına göre SSR Mining, en az 9 madencinin kayıp olduğu büyük heyelanın ardından hisselerinde yüzde 50 düşüş yaşadı ve madendeki üretimi askıya aldı.  Geçen yılın üçüncü çeyreğinde 56 bin 768 ons altın üreten maden, SSR’nin 2010 yılından bu yana faaliyet gösteren en büyük ikinci altın madeni. Hiselerdeki düşüş şirketin piyasa değerinden yaklaşık 1,03 milyar dolar sildi.
ABD’li Associated Press’in haberinde Erzincan Valisi’nin nehre siyanür karışmadığına ilişkin sözlerine yer verildi. Aydoğdu, “Şu anda herhangi bir sızıntı yok. Olsaydı açıklardık. Fırat Nehri’ne herhangi bir sızıntı yok. Bir heyelan oldu, dolayısıyla bu heyelan dışında bir sorun yok” demişti.
AP, madenin Fırat Nehri’ne siyanür sızıntısının ortaya çıkmasının ardından 2020’de kapatıldığını yazdı ve “Şirkete ceza kesilmesi ve temizleme çalışmalarının tamamlanmasının ardından iki yıl sonra yeniden açılmıştı” ifadelerini kullandı.
Anagold Madencilik’in 2009 yılından bu yana Çöpler Madeni’ni işlettiğini hatırlatan Al Arabiya, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun’un 10 ila 12 işçinin kayıp olduğunu söylediği açıklamasına yer verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz