İmamoğlu “2023’te her şey çok güzel olacak!”,  Akşener ”Bu şarkı da burada bitmeyecek”

0

Yüksek Seçim Kurulu üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla açılan davada 2 yıl 7 ay 15 gün hapis ve siyasi yasak cezası alan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu“İstanbul’da başardık, Türkiye’de de başaracağız, 2023’te her şey çok güzel olacak!” dedi. İmamoğlu, 2019 İstanbul seçimleri iptal olduğu zaman yaptığı konuşmaya atıfta bulunarak, “Aradan 3,5 sene geçmiş olabilir ama benim hâlâ gençliğim var gençliğim. Hâlâ umudumuz yüksek. Benim gibi ceketini çıkartıp, kollarını sıvıyacak Türk milleti var. Adalete susamış Türk milleti var” diye konuştu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, YSK’ya hakaret suçlamasıyla yargılandığı davada çıkan karar sonrası Saraçhane’ye davet ettiği İstanbullularla buluştu. Saraçhane’yi dolduran kalabalık, “Hükûmet istifa” ve “Ekrem Başkan” sloganları attı.
İmamoğlu, burada yaptığı konuşmada; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İBB Başkanı olduğu dönemde okuduğu şiir sonrası siyaset yasak cezası aldığında kullandığı “Görüyoruz ki yargı gerçekten bağımsız değil. Siyasi rakiplerimiz, güç ve çıkar odakları seçim sandıklarında karşımızda duramayacaklarını anlamış olmalılar ki böyle bir yola başvurdular” sözlerini hatırlattı. İmamoğlu, Erdoğan’a “Bu kararı aldıran zat, bu sözler senin değil mi!” diye seslendi.
İmamoğlu, yarın Altılı Masa liderleri ile birlikte Saraçhane’de olacaklarını duyururken, İstanbulluları bir kez daha davet etti, “Dertleşeceğiz” dedi. İmamoğlu, “Birlik ve beraberliğimizin güzel bir anını bu akşam başlatıyoruz, yarın çok daha büyüyecek” ifadesini kullandı.

Ankara’dan İmamoğlu’na destek için gelen İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener burada bir konuşma yaptı.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener “Bundan yıllar önce okuduğu bir şiirle mahkum olan bir büyükşehir belediye başkanı vardı. O büyükşehir belediye başkanı, buradan sizlere seslenip demişti ki ‘bu şarkı burada bitmez’. Doğrudur, o şarkı orada bitmedi, bugün Meral Akşener olarak söz veriyorum, bu şarkı da burada bitmeyecek” diye konuştu.
“Saraçhane, ne çektiniz be! Bundan yıllar önce okuduğu bir şiirle mahkum olan bir büyükşehir belediye başkanı vardı. Biz yuhlamayız, biz gereğini yaparız! O büyükşehir belediye başkanı, buradan sizlere seslenip demişti ki ‘bu şarkı burada bitmez’. Doğrudur, o şarkı orada bitmedi, bugün Meral Akşener olarak söz veriyorum, bu şarkı da burada bitmeyecek. İnsanlar korktuğu zaman zulüm yaparlar, haksızlık yaparlar. Bugün Ekrem kardeşim için verilen bu kararın arkasında bir büyük korku var. Onlar korkuyor, biz korkmuyoruz. Yaşasız hürriyet, kahrolsun istibdat diyoruz! Yıllar önce burada şiir okuduğu için ‘muhtar olamaz’ denilen bir büyükşehir belediye başkanı vardı. O cumhurbaşkanı oldu. Çünkü millet iradesine el uzatılmıştı. O günün korkakları, vesayetçileri… Kimler, kimlerle beraber! Kimler, ne hale geldi! Sandıkta gereğini yapacaksınız. O sandıkta helal oylarınızla, demokrasi ile diyeceksiniz ki ‘hadi bakalım, sizi gönderiyoruz.’ 
Millet iradesiyle seçilmiş İBB Başkanı’na, şehri eminine bir tiyatro neticesinde bu cezasının verilmesi… Dün benzer cezayı nasıl bu millet yırttıysa, bu cezayı da yırtacaksınız. Sandıkta yırtacaksınız, demokrasi ile yırtacaksınız.  Dünün korkakları nasıl kaçarak gittiyse, bugünün korkakları da kaçarak gidecekler. Kendinize güvenin. İradenize güvenin. 2019 31 Mart’ı hatırlayın. Birinci turda haksızlık yaptılar. Ne oldu? 805 bin fark attınız! Korkunun ecele faydası yok. Bugün burada bir irade var. Bu irade bir mahkeme kurdu. Asıl mahkeme burası. Saraçhane’de kurulan mahkeme! O mahkemede aklandın! Yarın 6 genel başkan olarak burada olacağız. Bu haksızlığın karşısında duracağız. Yaşasız hürriyet, kahrolsun istibdat.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz