KARAMAN SEÇİM SONUÇLARI

Hasan Şimşek
KARAMAN SEÇİM SONUÇLARI , 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan milletvekili seçimlerinde Karaman’da kayıtıl seçmen sayısı 175.550, kullanılan oy ise 156.830, katılma oranı %90,4’tür. 18.670 seçmenin  oy kullanmadığı anlaşılıyor.
Geçen yazımın birinde “Karaman Seçimlerde Ne Yapar?” sorma karşılık siyaseti iyi analiz edebilen bir AK Partili arkadaşım AK Parti 2,CHP ya da İYİ Parti bir milletvekili çıkarır demişti. En yakın tahmini o yaptı:
AK Parti   80.498 oy alarak 2 milletvekili çıkarmayı başardı. Bu partiden TBMM’ye  gidecek milletvekilleri Sayın Recep ŞEKER ile Selman Oğuzhan ESER’dir.
MHP 22.826 oy aldığı hâlde milletvekili çıkaramamıştır, nedeni ise tapanda oyların bölünmesi, MHP’den ayrılan İYİ Parti de 17.884  oy almıştır, oyalar bölündüğünden aradan CHP sıyrılmıştır.
CHP ise geçerli oyların  24.608 ( %16,2)’ini alarak bir milletvekili çıkarmayı başarmıştır. CHP’den TBMM’ye gidecek olan isim İsmail Atakan  ÜNVER’dir.
Sadet Partisi geçen dönem çok iyi  bir  muhalefet çalışması yaptığı hâlde, tüm ülke genelinde olduğu gibi Karaman ilinde de yaptığı çalışmanın karşılığını alamamıştır. 2431 oy alarak beşinci parti olmuştur.  HDP’ye  verilen oyalar ise  1671’dir.
Sonuç olarak geçen dönem Karaman ilinde iki milletvekili çıkaran AK Parti temsilcileri önceki dönemlerde  seçilen Lütfi ELVAN ve Mevlüt AKGÜN’ün  gösterdiği performansı  gösterdikleri söylenemez. Benim hep eleştirdiğim güler yüzlü ve hoşgörülü Mevlüt AKGÜN’ü seçmenleri hep aramıştır. Umarım bu dönem, vekillermiz daha ahenkli çalışarak ilimize hizmet etmede gayretli olurlar.
Bu dönem Karaman’ı  TBMM’de temsil edecek olan Recep ŞEKER, Selman Oğuzhan ESER ve İsmail Atakan ÜNVER vekillerimize başarılar diler ilimiz  Karaman için verimli çalışmalar bekleriz. Hayırlısı olsun! 25.06.2018 Hasan ŞİMŞEK
https://ermenekinsesi.com/makaleler/ermenek-ulucamide-kadir-gecesi/
 
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler

author

Emma Hayes

There I was in a hot yoga studio with plenty of bright natural light and bending myself into pretzel like positions for the very first time.

instagram