LİSELERE GİRİŞ SINAVI

LİSELERE GİRİŞ SINAVI

Sınıf öğrencilerinin ve Velilerin Dikkatine!

TEOG  ( Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş  ) Sınavları kaldırıldı, artık iyi okullara gitmek isteyen öğrenciler için 60 soruluk tek bir sınavla 600 tane okuldan birine girebilecek. Henüz bu 600 okulun adı açıklanmadı.
Sınava girmek istemeyen öğrenciler için evlerine yakın beş okuldan birini seçebilecek. Okul seçiminde öğrencinin ya da velisinin bir tereddütü  yoksa  sorun yok. Öğrenci şayet çevresindeki okullardan hiçbirine girmek istemiyorsak durum ne olacak? İşte bu yazıyı onlar için yazıyorum. MEB tarafından şimdilik belirlenmeyen ama önümüzdeki günlerde açıklanacak olan Türkiye genelinde 600 lise seçilecek, siz bu liselerden birine girmeyi hedefliyorsanız, işte yapacaklarınız.
Unutmayınız siz bir milyon 200 bin öğrenci ile yarışıp Türkiye genlinde ünlü/nitelikli liselerden birine girmek için- ön sıralara geçerek -hedeflediğiniz okula ulaşacaksınız. Bunun için 60 sorudan ibaret bir sınav yapılacak. Bu 60 sorunun hangi derslerden olduğu şimdilik belli değil. Önümüzdeki günlerde açıklanır. Bilinen 8. Sınıf derslerinin ağırlıkta olmasıdır.
Benim önerim hedefinizde iyi bir okulda okumak gibi bir düşünceniz varsa, şimdiden 6.7.sınıf kitaplarındaki konuları belli bir plan dahilinde Mayısa kadar tekrar ediniz. Mayıs ayı içinde de tekrar bir defa daha dikkatli olarak okumakta fayda var.

ve 7. Sınıf programında görülen Türkçe ve Matematik derslerinde işlenen konular, öğrenilenlerin bir toplamı olduğundan konuları bir defa okumak yeterli olsa da fen ve sosyal bilgiler, İngilizce, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde işlenen konuları tekrar okuyup hatırlamakta fayda var.

Sonuç olarak, Türkiye genelinde seçilecek iyi okullardan birine gitmek istiyorsanız, şimdiden 6. 7. ve 8. sınıfta işlediğiniz konuları sürekli tekrar ediniz. Tekrar öğrenmenin bir parçası olduğunu unutmayınız.
Okul dışı etkinliklerde/ çalışmaya ayırdığınız sürede her gün  en az bir saatinizi 6.7. sınıf kitaplarını okuyarak hazırlanınız. Kitapları atmışsanız, okulunuzda okuyan 6. ve7. sınıf arkadaşlarınızdan ödünç ya da satın alarak bu kitapları temin ediniz.  Özellikle fen ve sosyal bilgiler için hemen tekrara başlayınız. Sizi sınavlarda eleyeceklerinden, en ufak ayrıntılara kadar kitaplarınızı okuyunuz.  Ders programlarını okul yöneticilerinden isteyip çalışmalarınızın program doğrultusunda ne kadar başarılı olup olmadığını denetleyiniz.
Siz şimdi uzun soluklu bir maraton koşusuna girdiniz, en çok antreman yapan ve nefesi yeten bu yarışı kazanır mantığından yola çıkarak her gün okul dışı 5-6 saat çalışarak ilk ön sıralara gireceğinizi ümit ediyorum.  İyi bir liseye girmek demek, iyi bir üniversitede istediğin bölümü kazanmaya çok yakın demektir.  Yarışa katılan, çalışan hedefleri olan tüm öğrencilerimize başarılar dilerken öğrenilen konuların ve okuyacağınız okulların ilerde size büyük bir sermaye olacağını da hiç unutmayınız. 06.011.2017. Hasan ŞİMŞEK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler

author

Emma Hayes

There I was in a hot yoga studio with plenty of bright natural light and bending myself into pretzel like positions for the very first time.

instagram