LÜTFİ ELVAN BEY Mİ TAŞELİ HALKI MI BONKÖR?

30 Mart 2014 Pazar günü yapılan seçimlerde Taşeli halkı bonkörlüğünü göstererek çoğu insan oylarını AK Parti adaylarına vermişlerdir. Türk Dil Kurumu Türkçe Sözlüğe göre bonkör iyi kalpli anlamına gelir. Bonkör sözü Fransızcadan dilimize geçmiştir, bon coeur olarak yazılır. Kelimenin ikinci bir anlamı daha vardır o da “cömert “ anlamında kullanılır. Biz bonkörü cömert anlamında kullandık.

Cömert olan kim?

Taşeli Yöresi’ne hizmet verdiğini ve vereceğini söyleyen Lütfi Elvan Bey mi?

Verdikleri oylarla hizmet alan ve almayı hayal eden Taşeli halkı mı?

Cömert olan kimler?

Bize göre cömertlik daha netleşmedi!

Kim ne söylerse söylesin 12 yıldır hizmet verdiğini söyleyen AK Parti hükümetleri Ermenek’e bir adliye bir de hükümet konağı yapmıştır. Türkiye’nin bütün ilçelerinde Hükümet Konakları ve Adliye Binaları yenilenmiştir. Diğer yapılan devlet hizmetleri rutin işlerden sayılır.

Yapılıyor, yapıldı, yapılacak denilen yollardan Bucakkışla- Karaman yolunun ne zaman bitirileceğinin kesin bir tarihi yok! Aldığım bilgilere göre en az beş on sene sürer diyorlar.

Anamur- Ermenek yolu hakkında çalışma yapılıyor deniliyor.

Yörükpazarı- Serper hattının iyileştirme çalışması sürüyor.

Kuşyuvası- Sarıveliler hattı yapıma devam ediyor.

Mut-Ermenek yolunda yapım var ufak tefek sorunlar var. Çalışmalar devam ediyor.

Aslında tüm bu çalışmalar hayatın olağan akışı içinde sürdürülmesi gereken etkinliklerdir.

Bu işlerin yaplıması için birilerinin cömert olmasına gerek yoktur.

Önemli olan Taşeli için bir yüz karası olan Bileği Çöplüğü’nü yok edip bir katı atık tesisi kurdurarak Baraj Gölü ve çevresini de gelecek kirlilikten kurtarmaktır. Diğer önemli bir husus Ermenek Merkez ve Başdere Boğazı’nda en azıdan iki tane yüksek okul açarak yörenin ekonomik yönden canlanmasını katkı yapmaktır. Özellikle Ermenek’te bir Maden Fakültesi ya da Turizm Yüksek Okulu, açılması için çaba sarfedip yaptırmak önem arz eder. İşte Lütfi Bey’in cömertliğini burada görmeliyiz.

Ermenek Baraj Gölü kıyısında üç dört sene önce yapılan iskele, ya da iskeleler işler hâle getirilmeli, Baraj Gölü’nde insanlar deniz taşıtları ile rahatça gezerek orasının bir cazibe merkezi hâline gelmesini sağlamak Lütfi Bey için küçük bir iştir.

Lütfi Bey, bulunduğu makamın da konumunu kullanarak bile bile Taşeli halkından oy istemiştir. Halk da aldığının ve alacağı hizmet karşılığında oylarını bonkörce Lütfi Bey’ e vermişlerdir. Önümüzdeki yıllarda Taşeli halkı mı Lütfi Bey’e bonkör davrandı, Lütfi Bey mi Taşeli halkına bonkör davrandı? Bekleyip göreceğiz.

Temennimiz bile bile lades olmasın, Taşeli halkı da Lütfi Bey’de kazansın!

Taşeli’nde devlet hizmetleri gıdım gıdım gidiyor. Sayın Bakanımızdan dileğimiz hizmetlerin hızlandırılmasıdır. Ben bu yol masalının 60 yıldır içindeyim. 120 yıllık da hikâyesin bilirim. Bu yol meselesi artık Taşeli Yöresi’nin gündeminden çıkmalıdır. İlgi alanımız yollara odaklanırken sulama, ürün kalitesini artırma, nitelikli eğitim, sağlık gibi sorunlarımızı ön plana çıkarmalıyız.

Sonuç olarak ihaleye çıktı, çıkıyor, yapılıyor, başlandı, yapılacak vaad ve sözlerinden çok kesin anlam ifade eden yapıldı, bitirildi, hizmete girdi sözlerini duymak çok daha anlamlı olur.

Bu yazım vesilesi ile yeni seçilen belediye başkanlarımızı kutlar, onların başarılı olmasını canı gönülden dilerim. 26 Nisan 2014. Hasan ŞİMŞEK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Eklenenler

author

Emma Hayes

There I was in a hot yoga studio with plenty of bright natural light and bending myself into pretzel like positions for the very first time.

instagram