Lütfi Elvan’a yeni görev!

0

AKP’nin ekonomi vaatleri, istifa eden Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a ‘emanet’

AKP, Bakan Nebati’nin “gözlerindeki ışıltı” eşliğinde uyguladığı programdaki hedeflerinde “U dönüşü”ne hazırlanıyor. Erdoğan ile ekonomik program konusunda ters düşüp bakanlıktan istifa eden eski Bakan Lütfi Elvan, seçim beyannamesinin “ekonomi” bölümünü yazacak.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre, uyguladığı ekonomi programındaki hedefleri boşa düşen, ülkeyi “derin ekonomik krize” sürükleyen AKP, 14 Mayıs seçimleri için “yeni ekonomi öyküsü” hazırlığında.

Partinin seçim beyannamesinin “ekonomi” bölümünü ise eski Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile eski Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz yazacak.

Elvan, 2021’de uygulanmaya başlanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Faiz sebep enflasyon sonuç” tezine dayanan “yeni ekonomi politikasına karşı çıktığı” için istifa etmiş, yerine Nureddin Nebati getirilmişti. Elvan’a verilen görev, “İktidar, ‘Faiz sebep, enflasyon sonuç’ politikasından vaz mı geçecek?” sorusunu gündeme getirdi.

Elvan, Erdoğan’ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “At izi it izine karıştı” mesajıyla “affını istemesi sonrası” 10 Kasım 2021’de Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atandı.  Elvan, Erdoğan’ın “düşük faiz” politikasına karşı açıklamalarıyla dikkat çekti. Bunun üzerine istifa eden Elvan’ın yerine Erdoğan, 2 Aralık 2021’de “Faizi savunanla beraber olmam olamam” diyerek yardımcısı Nureddin Nebati’yi atadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz