MATEMATİK ÖĞRETMENİMİZ MELİHA BERK'İN ARDINDAN ( 1924-2016 )

O bir matematik öğrenmeni idi. İstanbul’un göbeğinde Fatih Gelenbevi  Ortaokulu’ nda görev yaparken bir doktor olan kardeşi Operatör Dr. Tevfik Fikret Berk’in peşinden Ermenek’e gitmişti. Sene 1962-1963 dönemi olmalı.

Gurbetteki her aydın Ermenekli   Ermenek’e gitmese de yüreği  Ermenek sevgisi ile çarpar. İşte bunlardan biri rahmetli   Operatör Dr. Necati Bilge/KARAMANOĞLU’dur. Kuledibi Hastanesi’nin Cerrahi Bölümü’nün başında bulunan ünlü bir doktordur. Dr. Fikret Bey onun yanında ihtisas yapmış, onun önerisi ile Ermenek’e gitmiştir.  Bu vesile ile kardeşini yalnız bırakmayan Meliha Berk de Ermenek’e tayin ister. Ermenek Ortaokulu’nda matematik derslerine girer.  Son sınıfta benim de öğretmenim oldu. Sakin, şiddet içermeyen, insani vasıfları yüksek, mesleki bilgisi yeterli, öğrencilerinin iyi yetişmesi için çaba sarf eden değerli bir öğretmendi. Ermenek’ten ayrılınca Dr. Gediz’e,  Meliha Hoca Hanım da İstanbul’a geldi.

Babaları Osman  Amca İstiklal Savaşı’na katılmış gazi madalyası olan emekli bir yüzbaşı idi. Evde oturmaz, Beyazit’te Kapalıçarşı’nın  hemen  arkasında bir dükkânı vardı. Bu dükkâna gelir ufak tefek tamir işleri yapar, oyalanır vaktini geçirirdi.  Aksaray’ın mutena bir yerinde güzel bir apartmanda güzel bir daireleri vardı. Osman Amca yaşlı olduğundan evde en kolay ve temiz yakıt olarak gaz sobası kullanırlardı. Çok yakın bir mesafede oturduğumuzdan Meliha Hocamızın  pazarları özellikle kışları zaman zaman  misafiri olurduk, o da bize gelir, şöyle bir hava alır giderdi. Onlar karşıya Bostancı’ya  biz de Maçka’ya taşınınca bağlar koptu ama telefon ile iletişimi kesmemiştik.

İki yıl önce Mustafa Keskin arkadaşımızla birlikte  ERÇEV binasına çok yakın olan evine gittik, Vakıf’taki sohbet toplantımıza iştirak etmesini sağladık. Birlikte olmaktan çok mutlu olmuştu. O zaman bu etkinliği haberleştirdik ve öğrencilerinden ve dostlarından büyük ilgi toplamış ve Hoca’yı çoğu eski dostları aramış ve o da bundan ziyadesi ile memnun olduğun defalarca telefonda anlatmıştı.

Meliha Hocamız Ermenek’te sevilen sayılan bir öğretmen olduğu kadarı  Ermenekli aileler ile de iyi ilişkileri olan ve bunu yaşam boyu sürdürebilen ender insanlardan biridir. Ermenek’te Meydan’a doğru giderken o zaman güzel bir ev olan yol üzerindeki  rahmetli  Tahsin Yaldız’ın  evinde otururlardı. Eve giriş yol üzerinden yol seviyesin biraz altında köprü gibi uzantısı olan bir yerden girilirdi.Evin duvarında operatör Dr. Tevfik Fikret Berk diye yazardı. Pazar günleri bırakınız Ermenek’i büyük şehirler göre bile havalı bir boyacısı olan, Boyacı Osman, evin girişinde doktorun ayakkabılarını sıralar tek tek boyardı. Pazar günleri  ortaokulda okuyan biz köy  çocukları gruplar hâlinde gezi amaçlı  Meydan’a doğru giderken Boyacı Osman’ın doktorun ayakkabılarını nasıl boyadığını  değil, doktordan  kaç para alacağı da değil, ayakkabıların çokluğu dikkatimizi çekerdi. Bir defasında Lafsa’dan (Kirazlıyayla’dan ) bir arkadaş sekiz çift ayakkabı saymıştı. O zamanki ölçülere ve bizlere göre oldukça fazla bir sayı idi bu. Doktor çok aktif bir adamdı. Ortaokula da derse gelirdi. Geldiği Tabiat Bilgisi dersinin yazılılarında benim ve Sinan arkadaşımın yazılı kâğıtlarını hiç okumazdı, doğrudan on verirdi, güveni tamdı. Ermenek’te kaldığı beş yıl içinde sağlık yönünden abartmıyorum bugüne kadar Dr. Mehmet Bey hariç en büyük en yararlı hizmeti Operatör Dr. Tevfik Fikret Berk vermiştir. Hemen hemen Ermenek’in her köyünden insanları ameliyat etmiş ve sağlığına kavuşturmuştur. Genç denilecek bir yaşta 51 yaşında Ereğli’den İstanbul’a gelirken 1978 yılında trafik kazasında yaşamını yitirdi. Ablası Meliha Berk’e gelince o hiç evlenmemişti.  Kendini öğrencilerine adamış seçkin bir öğretmen ve eğitimci idi. Ömrünün son kısmını İstanbul’da Bostancı’daki dairesinde geçirmişti. 10 Şubat 2016 Çarşamba günü sabahı hakkın rahmetine  kavuştuğunu Sinan Çelebi arkadaşımız haber verdi. Önceden sosyal medyada paylaştığımız gibi cenaze namazı Erenköy Galippaşa Cami’nde kılındı ve Yeni Kozlu mezarlığına defnedildi.  

Dr. Mehmet Atay, Hoca’yı şöyle niteler “ Eli öpülesi mükemmel öğretmenim. Senin üstümüzde çok emeğin var. Bize bilgi verdin, sevgi verdin, insanlık dersi verdin; öğretmeni ceza vermeden  dövmeden, korkutmadan, sevgi ile de öğrencilerine çok şey öğretebileceğini gösterdin. İlahi adaletin seni Cennet’e götüreceğine inanıyorum. Mekânın Cennet olsun! Nur içinde yat.”  Dr. Mehmet Atay Hoca’yı en çok ziyaret edenler arasında bir arkadaşımız olduğu hâlde kayınbiraderinin de vefatı aynı güne gelmesi onu çok üzdü. Yine Hoca’nın vefatın bize ulaştıran Sinan Çelebi arkadaşımız da eniştesi de aynı gün öldüğü için Hocalarına karşı son görevlerini yapamamanın üzüntüsünü yaşadılar. Allah’ın rahmeti üzerine olsun.

1960’lı yıllarda Meliha Berk’in Ermenek’te matematik öğretmenliği yapmış olması eğitim öğretim adına çok şey kazandırmış, yetiştirdiği öğrenciler kabuklarını yırtarak belli noktalara gelebilmişlerdir. Kardeşi Operatör Dr. Tevfik Fikret Berk’e gelince o da yoksul Ermenek’in hastalarının Ankara ve Konya’ya gitme zorunluluğunu asgariye indirmiş ve Ermenek’te hastaların dertlerine deva olup şifa bulmalarını büyük ölçüde sağlamıştı. İkisine de Allah’tan rahmet dilerken,  Doktor Beyin eşi Ruhan Hanım’a ,  Kızı Sibel’e ve Oğlu Dr. Asil’e sabır ve metanet dileriz. Taziye dilemek isteyenler için kızı Sibel Cingi  0532 590 62 28;  Dr. Asil  (GSM: 0532 590 62 28)  13.02.2016 Hasan ŞİMŞEK

FOTO GALERİ :
 

 src= 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler

author

Emma Hayes

There I was in a hot yoga studio with plenty of bright natural light and bending myself into pretzel like positions for the very first time.

instagram