Naci Köprülü

NACİ KÖPRÜLÜ ( 1933-2016 )

Bacanağı Yüksek Orman Mühendisi Mustafa Karagül’ün facebook sayfasından Naci Köprülü ile ilgili olarak verdiği 3 Ekim 2016 tarihli  ölüm haberi  bizi ziyadesiyle üzdü.

Ben Naci Köprülü’yü Ermenek Ortaokulu’ndan hocamız olarak tanıdım ve bildim.  Ermenek  Ortaokulun’dan ara verip geri dönünce okul müdürümüz Yahya Baray beni okula yaşıımn büyüklüğü nedeniyle kayıt etmedi. Bütün dünyam yıkıldı, geri döndüm, başımı topladım, ne yapabilirim diye fikir jimnastiği yaparken Adliye’nin şimdiki Hükümet Konağı’nın karşısında avukatlık bürosu olan ve önceki dönemden öğretmenimiz olan  Avukat Naci Köprülü’ye gittim. “ Ben okulu bırakmıştım bir yıl ara verdim, şimdi gelip okumak istiyorum ama okul müdürü kaydımı yapmadı. “ diyerek derdimi rahmetli Naci Köprülü’ye anlattım. Hiç tereddüt etmeden oturdu ve bana bir dilekçe yazıverdi.  Dilekçeyi aldım bir özgüven içinde Müdürümüz ( öldü ise  Allah’ tan rahmet, sağ ise sağlıklı ömürler dilerim.) Yahya Baray’ın odasında kendisine sundum. İleri geri konuştu, önerilerde bulundu ve beni okula kaydetti. İşte benim diğer yaşıtlarımdan ve çoğu öğrencilerden Naci Köprülü’ye bakış açım, önemsemem  burada başladı ve yaşam boyu devam etti.

 Ermenek Ortaokulu’nda dışarıdan derse giriyordu Naci Bey, Müdürümüz yeni avukatlığa başlamış bu genç delikanlıya yazmış olduğu dilekçe nedeni ile derse girme müsaadesi vermeyebilirdi de,  1962 yılında geçen bu olayı ben hiç ama hiç unutamadım. Naci Köprülü  Bey’i her zaman saygı ile andım.

Tam 46 yıl sonra Köyüm Büyükkarapınar kitabını yazarken köyümüz ve benim için önemli şahsiyetlere yer verme gereğini duydum. Benim yaşamımda önemli yer alan kişilerden biri olarak rahmetli Naci Köprülü Bey’e de yer verdim. Kendileri İstanbul’a gelince değerli arkadaşım Ahmet Esin  ile ofisimde beni ziyaret ettiğinde kendilerine kitabımdan imzalayarak vermiş ve 1962 yılındaki okula kayıt olayını anlatmıştım.

Bu anlattıklarım işin biraz hikâye tarafı, işin özüne gelince, Av. Naci Köprülü, yoksul Taşeli ( Ermenek,Başyayla, Sarıveliler ) köylülerinin, dertlerini  yerine göre gönüllü, yerine göre az bir ücretle adli tercümanlığını ( rehberliğini/avukatlığını )yapmış değerli bir Taşeli aydınıdır. İstisnasız Taşeli Coğrafyası’nda onun insanlık adına mesleki görev adına hizmet vermediği çok az sayıda insan vardır. Naci Köprülü mesleğini bilgisini insanların hizmetine kullanmış değerli bir hocamız ve hemşehrimizdir.

Naci Köprülü öğretmenlik mesleği ilei yetinmemiş, Ankara Hukuk Fakültesi’ni dışarıdan bitirerek, başarısının ve meselğinin üzerine ikinci bir meslek ilave ederek yaşamını Ermenek v e Mersin’de sürdürmüştür.

Yaşam boyu sakin, kavgadan, patırtıdan gürültüden uzak, efendi, çelebi bir hayat yaşamıştır. Ermenek halkı; şimdi kökünden, kültüründen, geçmişinden çok önemli bir değer daha kaybetmiştir.

Üzgünüm, onun Taşeli Yöresi’ne  yaptığı hizmetleri kendi ağzından duyup yazmak istemiştim, kısmet olmadı. Eşi öğretmen Canan Hanımefendi’ye kızı  Nazan ve oğlu Ahmet’e başınız sağ olsun der,  Allah’tan rahmet dilerim. Ruhu Şad olsun. 03.10.2016

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler

author

Emma Hayes

There I was in a hot yoga studio with plenty of bright natural light and bending myself into pretzel like positions for the very first time.

instagram