Nadire Kanyonu Ermenek

0

Nadire Kanyonu

Sarp Kilikya, dağların arasındaki kanyonlarıyla çeşitli güzellikler sunuyor. Kanyonlar aynı zamanda suyun dağ, orman, tarih ve göçer kültürleriyle birlikte dolaştığı patikalardan oluşuyor. Ayrıca Ermenek Turkuaz Gölü’nden sonra da açığa çıkan kanyonlarla birlikte muhteşem manzaralarla karşılaşmak mümkün.

 

Fariske Çayı’nın Ermenek Göksuyu’na aktığı kanyon bugün Ermenek Turkuaz Gölü sularının doldurduğu derin bir kanyondur. Kanyonu gezmenin en güzel yollarından biri Ermenek’ten Ermenek Turkuaz Gölü’ne tekneyle açılıp, kanyona girmek. Ambar Boğazı da denilen kanyonun iki kenarında dik kayalıklar gökyüzünün mavisiyle gölün turkuaz mavisini buluşturuyor. Güneydoğu kıyısının sırtlarında ise Nadire ormanları, tepelerde sedir ve göknar, aşağıya doğru ardıç ağaçlarıyla uçsuz bucaksız yeşilliğini kanyonun dik kayalarına kadar indiriyor. Yalnızca gölde değil kıyıdaki yol boyunca da manzarası oldukça etkili olan kanyonun uzandığı hattın sonlarında yer alan, eski adıyla Nadire, yeni adıyla Ardıçkaya olan köye gölden de ulaşmak mümkün.

 

Burada, başka hiçbir yerde yaşanamayacak kadar özel bir detay da var. İki yanı devasa Toroslardan oluşan ve suyun sonradan dolduğu bu kanyondan tekne ile geçebiliyorsunuz. Aşılması zor dağların en tepesinde tekne ile gezebilme ayrıcalığı ise, her yerde karşılaşılacak bir durum değil. Bu açıdan Nadire Kanyonu, Türkiye’de çok özel bir yer…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz