Ne yapmalı?

0

Dün gece bir gurup gönüllü arkadaşla birlikte deprem bölgesinden, ortalıkta gereksiz kalabalık yapmamak, gerçek ihtiyaç sahiplerinin yiyeceklerine ortak olmamak, gereksiz yere çevre kirliliğine katkı yapmamak için Ermenek’e döndük.

Burada size, bölge hakkında görüp yaşadıklarımıza ilişkin bir şey yazmayacağım, zira doğru yanlış, zaten bir sürü bilgi alıyorsunuz. Biz de zaten küçük bir alanı görebildik, mevcut durum ile ilgili genel bir bilgi vermem yanlış olabilir.

Bu yazıyı yazma amacım, yarın ve yarından sonra ne yapmamız gerektiği konusundaki kişisel fikirlerimi sizlerle paylaşmak ve desteğinizi istemek:

  • Kısa vadede (1-3 gün): Ermenek’ten hemen bir mutfak malzemesi (2 çelik kazan, 2 sanayi tipi tüplü ocak, gerekli yemek yapma malzemeleri (kepçe vs…), yemek için gerekli besin maddeleri sağlayıp, deprem bölgesinde güvenli bir bölgeye (bir jandarma karakolu ya da polis karakolu yanına vs.) giderek günde 2 öğün yemek pişirip dağıtmak.
  • Kısa vadede (3-90 gün): Ermenek’ten toplanacak yemeklik besinlerin 5-7 günlük aralarla buralara ulaşmasını sağlayıp yemek dağıtımına devam etmek. Aynı zamanda buradaki deprem mağdurlarının yemek dışındaki ihtiyaçlarını belirleyip onları getirterek sağlıklı bir biçimde dağıtımını sağlamak.
  • Orta vadede (1-4 hafta): Dağıtım yaptığımız bölgede barınma ihtiyaçları için kış çadırları temin etmeye çalışıp yemek dağıttığımız kişilerin konaklama sorunlarına yardımcı olmak.
  • Uzun vadede (1-6 ay): Dağıtım yaptığımız bölgede sağlıklı bir barınma ortamı yaratabilmek amacıyla konteyner evlerin kurulabilmesi için bir proje hazırlayıp bunun finansmanına ve kurulumuna yönelik çalışma başlatmak.

Ermenek’teki kurum ve kuruluşlar ile yardım etmek isteyen hemşerilerim ile bu düşüncelerimi paylaşmak istedim.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz